Doba čtení:1 m, 54 s
Elektrárna Drax vyprodukovala například čtyřikrát víc CO2 než poslední zbývající aktivní uhelná elektrárna v Británii. Foto: drax.com

Britská elektrárna Drax je oficiálně bezemisní a dokonce dostává štědré zelené dotace. Ve skutečnosti ale produkuje víc CO2 než jakákoliv jiná elektrárna v celém Spojeném království. Tento paradox je výsledkem nesmyslné klimatické politiky.

Zařízení s výkonem 2,6 GW totiž vyrábí energii z dřevěných pelet. Při jejich spalování se sice uvolňuje CO2. Provozovatelé elektrárny ale bezemisnost výroby zdůvodňují tím, že stromy, ze kterých palivo pochází, během svého růstu navážou stejné množství uhlíku, jako se uvolní při jejich pálení. Elektrárna je tak považována za uhlíkově neutrální a dostává dotace na čistou energii od britské vlády. Od roku 2012 podle Guardianu takto dostala už sedm miliard liber, napsal server Seznam Zprávy.

Podle autorů reportu nezávislého think tanku Ember něco takového nedává smysl. Drax byl podle nedávno publikované zprávy Emberu suverénně největším producentem CO2 z celé Velké Británie. Elektrárna ležící v okrsku North Yorkshire vyprodukovala například čtyřikrát víc CO2 než poslední zbývající aktivní uhelná elektrárna v Británii, která má kapacitu přes 2,1 GW.

Nejvíc elektřiny vyvezla Francie. Nejzávislejší na dovozu jsou Italové

„Pálení dřevěných pelet může být pro životní prostředí stejné špatné jako pálení uhlí. Podpora biomasy dotacemi je drahou chybou,“ řekl k tomu jeden z autorů reportu Frankie Mayo. „Je to drahý risk pro britskou energetickou soběstačnost, který nezapadá do cesty k nulovým emisím,“ dodal.

Biomasa není řešení

Server iUHLI v minulosti opakovaně upozorňoval na to, že považovat spalování biomasy za klimaticky udržitelné, není nic jiného, než lakování reality na zeleno.

Pět stovek signatářů z řad vědců poslalo už v roce 2021 čelným politikům výzvu s tím, že pálení dřeva v energetice vede jen k odlesňování a navíc zvyšuje množství emisí CO2.

Vědci proto vyzývají politiky a vlády, včetně EU, aby přestali považovat dřevo za uhlíkově neutrální palivo, přestali jej podporovat jako náhradu uhlí, a soustředili se na zachování a obnovování lesů. Aby přestali dotovat energetické pálení biomasy a vyřadily biomasu z uhlíkově neutrálních zdrojů energie. Mezi podepsanými jsou vědci a akademičtí hodnostáři z amerických prestižních škol jako Berkeley, MIT, Princetonu, Stanfordu, dále z Osla, Cambridge, Londýna, Tokya, Singapuru, Berlína a tak dále. Mezi signatáři je i osm vědeckých pracovníků z Česka.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa