Doba čtení:1 m, 51 s
Ilustrační foto: Imagio.cz
Ilustrační foto: Imagio.cz

Česká republika musela předloni dovézt téměř třetinu energie, což je nejvíce za 25 let. Evropská unie je na dovozu elektrické energie závislá dokonce z více než 50 procent.

Ukázaly to aktuální údaje evropského statistického úřadu Eurostat, který podle serveru E15.cz pracuje s takzvanou mírou energetické závislosti. Ta ukazuje, do jaké míry závisí daná ekonomika na dovozu, aby uspokojila svou energetickou poptávku. V celé EU zůstává míra energetické závislosti od roku 2004 nepřetržitě nad 50 procenty. Nejvyšší úrovně dosáhla v roce 2008, kdy stoupla na 54,5 procenta. Předloni, ze kdy jsou poslední dostupná data, činila 53,4 procenta. Oproti roku 2013 se nepatrně zvýšila.

Čtěte také:
Český jaderný plán v problémech
Expert ANO: Uhlí může vydržet dlouho

V České republice činila předloni míra energetické závislosti 30,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od roku 1990, od kdy jsou data k dispozici. Tehdy byla naopak energetická závislost vůbec nejnižší a činila 15,4 procenta. Česká republika tak byla předloni jedinou zemí EU, kde tento ukazatel dosáhl vůbec nejvyšší hodnoty. I navzdory tomuto nárůstu ale patřilo Česko mezi pětici členských zemí EU, kde byla tato závislost nejmenší.

Nejvíce byla ze zemí EU na dovozu energií závislá Malta (97,7 procenta), naopak nejmenší míru energetické závislosti měly Estonsko (8,9 procenta), Dánsko (12,8 procenta) a Rumunsko (17,0 procenta), následovány Polskem (28,6 procenta) a Českem. EU má snahu vytvořit evropskou energetickou unii. Projekt by měl mimo jiné snížit závislost Evropy na dovozu plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.

Otázka energetické závislosti a vývozu a dovozu elektřiny je přitom hodně důležitá i pro tuzemské uhlí, které je jediným významným energetickým zdrojem. Odpůrci těžby často argumentují, že další uhlí nebude potřeba, neboť Česká republika podle nich spoustu elektřiny vyváží. Údaje Eurostatu však ukazují, že se míra naší energetické závislosti zvyšuje. V budoucnu má být navíc v pozici českého energetického lídra uhlí nahrazeno jádrem. Je to však podmíněno výstavbou nových jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech, jejichž financování zatím není ani zdaleka vyřešeno.

Mohlo by vás zajímat:
Energetická bezpečnost je důležitější než uprchlíci
Vsadit vše na jadernou kartu je chyba
Zelená energie? Ďáblova alternativa

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa