Zájem o kotlíkové dotace neutuchá

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz
Kraje otevírají možnost podat žádost o kotlíkovou dotaci postupně, všude se ale opakuje totožný scénář. Od prvního okamžiku čelí úředníci náporu žadatelů. Zájem je tak velký, že se již začíná mluvit o vypsání druhé výzvy.
Někteří obyvatelé Moravskoslezského kraje, který se dlouhodobě vyznačuje zhoršenou kvalitou ovzduší, čekali na otevření podatelny krajského úřadu téměř celý den, přičemž část z nich se na chodbách úřadu rozhodla i přenocovat. Během prvního dne tak úředníci přijali žádosti od 200 žadatelů, kteří přišli osobně, a dalších 700 žádostí, jež přišly poštou.
Čtěte také:
Lidé stály v mrazu frontu na kotlíkové dotace
Kotlíkové dotace začínají
„Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz, pro Moravskoslezský kraj je vyčleněna zhruba miliarda a půl. V rámci první výzvy, kterou jsme vyhlásili koncem prosince, je to téměř půl miliardy korun. To znamená, že v této chvíli máme peníze na výměnu 3260 kotlů při maximální výši dotace. Vzhledem k tomu, že za všechny předcházející výzvy jsme během čtyř let vyměnili v Moravskoslezském kraji čtyři tisíce kotlů, peněz by mělo být dost,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), podle nějž je však kraj připraven i na situaci, kdy by byl zájem ještě vyšší. Zaměstnanci krajského úřadu již zahájili preventivní jednání s Ministerstvem životního prostředí o případném navýšení přísunu peněz.
Obdobná je i situace v Ústeckém kraji, pro který je v rámci probíhající výzvy připraveno 162 milionů korun. Žádosti je zde možné podávat až do 31. března. „Ústecký kraj opět zaznamenal velký zájem o kotlíkové dotace, stejně jako tomu bylo v minulých výzvách. Jsme téměř v polovině vyčerpaných žádostí o dotaci. Lidé mají pořád možnost o dotaci žádat,“ uvedl v pondělí hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dalo v první výzvě na výměnu starých neekologických kotlů z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 krajům celkem 3 miliardy korun z vymezených 9 miliard, které MŽP na tento program vyjednalo s Evropskou komisí. Dotace je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů
Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky
Související články