Doba čtení:4 m, 59 s
Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Uhlobaron Zdeněk Bakala byl dlouho českou veřejností vnímán jako vlivný a osvícený podnikatel, který měl blízko k Václavu Havlovi. Podle časopisu Forbes patřil od roku 2010 do loňska mezi dolarové miliardáře. Letos ze žebříčku vypadl. A zřejmě definitivně odchází i z České republiky. Po něm zůstávají problémy a na jeho adresu prší nadávky.

Zdeněk Bakala oficiálně zbohatl, když v roce 2000 prodal svou firmu Patria Finance belgické bance KBC údajně až za 5 miliard korun. Mnohé indicie ale naznačují, že tuto nesmyslně vysokou částku Bakala utržil především kvůli své roli v „záchraně“ Investiční a poštovní banky (IPB), při které přišel stát o desítky miliard korun. Pro Bakalu však šlo o odrazový můstek, aby se mohl vydat na dráhu uhlobarona a ovládnout Ostravsko Karvinské Doly (OKD).

Uhlobaron Bakala

V roce 1998 ovládla majoritní podíl v OKD firma Karbon Invest podnikatelů Koláčka, Otavy a Przybyly. V září 2004 jim vláda Stanislava Grosse prodala státní balík akcií společnosti, celkem 45,9 procenta za 4,1 miliardy korun. Ministrem financí byl tehdy dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Začátkem listopadu 2004 se ohlašuje jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala. Ten po letech přiznal, že se významně podílel již na privatizačním procesu při vyjednávání s vlastníky Karbon Investu. Bakala za OKD podle spekulací zaplatil mezi 10 a 12 miliardami korun, přesná částka nebyla nikdy zveřejněna. Nejasné je i to, z jakých zdrojů Bakala nákup financoval.

Zdeněk Bakala oficiálně zbohatl, když v roce 2000 prodal svou firmu Patria Finance

Do ceny byly zahrnuty i desítky tisíc bytů OKD v ceně jen 40 tisíc korun za jeden. Bakala slíbil, že byty odprodá nájemníkům za symbolickou částku. Tento slib však nikdy nenaplnil. Byty naopak před pár týdny prodal za nezveřejněnou cenu mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital. „Kdo očekával, že finanční investor (Bakala) prodá nájemníkům byty pod cenou na základě nezávazného příslibu, je víc než naiva,“ podotkl k prodeji bytů komentátor Lidových novin Petr Kamberský. Šance nájemníků na to, že si byty budou moci levně odkoupit, definitivně zhasla.

Mezitím se však udála celá řada věcí. Především Bakala prostřednictvím OKD vydělal opravdový balík peněz. V roce 2005 totiž založil v Nizozemsku těžební společnost NWR, která je dnes vlastníkem OKD. V roce 2008 uvedl Bakala akcie NWR na burzy v Londýně, Varšavě a Praze. Měl na tom vydělat, opět za dosti podivných okolností, až 41 miliard korun.

OKD na huntě

Následovala však ekonomická krize a firmu NWR, která je stoprocentním vlastníkem OKD, drtily především klesající ceny uhlí. Loni v říjnu NWR dokončila kapitálovou restrukturalizaci, aby odvrátila platební neschopnost. Předloni NWR prodala OKK koksovny za 95 milionů eur (tehdy zhruba 2,44 miliardy korun) Otavově skupině Metalimex. Restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Po dokončení finanční restrukturalizace NWR v loňském roce drží dnes Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta.

Letos Bakala odstoupil z představenstva NWR. K tomu expremiér Jiří Paroubek uvedl: „Na prvním místě by bylo rozhodně velmi vhodné, aby problémy společnosti OKD řešil sám Zdeněk Bakala svými vlastními penězi, mělo by jít o pomoc v řádu desítek miliard korun….“.

Bývalý majitel však zřejmě nic podobného nechystá. Naopak stát bude muset s největší pravděpodobností obnovit jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí další státní pomoci na uzavření Dolu Paskov. Důvodem je další pokles cen uhlí, na jejichž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána. Stát se už dříve zavázal zaplatit 600 milionů korun na sociální programy horníků.

V Havlově lesku a stínu Lípy

Všechny výše zmíněné kroky a obchody se Zdeňku Bakalovi mohly podařit jen díky jeho mimořádně silným vazbám na politickou sféru. Podporoval a v určitém období prakticky srostl s prezidentem Václavem Havlem. Financoval jeho divadelní představení i film, nakonec se stal partnerem jeho knihovny. Havel naopak dodával podnikateli punc důvěryhodného finančníka.

Z praktického hlediska však bylo pro Bakalu klíčové vytvoření sdružení Lípa, které Václav Klaus s Milošem Zemanem podezírali, že chce vytvořit alternativní mocenské centrum. Členy Lípy byli například Josef Lux, Karel Schwarzenberg, ale třeba i Bohuslav Sobotka se svým přítelem Radkem Pokorným. Bakala také věnoval desítky milionů i politickým stranám.

Vedle politického a ekonomického vlivu Bakala pochopil rovněž to, že potřebuje i ten mediální. Byl první z  českých miliardářů, který výrazně promluvil do rozložení českého mediálního spektra. V roce 2006 získal podíl v časopise Respekt. V srpnu 2008 koupil většinovou část společnosti Economia, vydávající Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů.

Kruh se uzavírá

Nyní Bakala mizí z České republiky a zřejmě natrvalo se uchýlí do Švýcarska, kde již řadu let žije. S ním tak odchází i jeho manželka, bývalá Miss Československa Michaela Maláčová (dnes již Bakala). Ta se později k soutěži, v níž zvítězila, zachovala poněkud macešsky. Vytvořila jí s podporou svého manžela konkurenci, podle některých nekalou, a nakonec ji pohltila. I ona však již svou podnikatelskou perlu v oboru krásy v loňském roce prodala. Odchodu obou manželů tak již nejspíš nic nebrání, naopak na cestu ještě dostanou výslužku v podobě téměř dvou set milionů korun od státu. Vláda totiž hlasy ČSSD a lidovců nedávno odsouhlasila vznik průmyslové zóny na místě bývalého Dolu Barbora u Karviné. K tomu je však třeba najít vhodně velké pozemky a na Karvinsku jen stěží najdete dostatečně velký pozemek, který dnes nějakým způsobem Bakalovi nepatří. Bakalova společnost Asental Land vlastní v celém v Moravskoslezském kraji více než čtyři a půl tisíce hektarů. Kraj tak s největší pravděpodobností od Bakaly vykoupí pozemky za 180 milionů korun.

Dalo by se to označit za takový malý zlatý padák na odchod do švýcarského důchodu. Na počátku Bakalova „zázračného“ zbohatnutí, byl ve funkci ministra financí Bohuslav Sobotka. U zřejmě posledního Bakalova obchodu s českou vládou je opět Sobotka, tentokrát již jako premiér. I tato symbolická tečka přispěje k tomu, že jméno Bakala zde nepochybně bude rezonovat ještě dlouho.

Mohlo by vás zajímat:
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
TOP 10 navždy bohatých
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa