Hra nejen o pět milionů tun uhlí

Elektrárna Počerady.Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ si bude ohledně elektrárny Počerady vybírat ze dvou variant. Buď využije opci na to, aby prodala elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače za stanovenou cenu, nebo bude pokračovat kontrakt na odběr uhlí, které bude následně nadále využíváno v elektrárně Počerady či jiné elektrárně. Serveru iUHLI.cz to řekl šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Elektrárna Počerady zřejmě sehraje důležitou roli při rozhodování vlády o těžebních limitech. „Může to být dost zásadní, protože jde o pět milionů tun uhlí, které na trhu buď budou, nebo nebudou. Pokud by ČEZ elektrárnu prodal, pak je třeba říct, že každý nabyvatel by musel přistoupit k rekonstrukci elektrárny, která je podmínkou. I případný nový nabyvatel by tyto podmínky musel splnit,“ uvedl ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor.

ČEZ v květnu oznámil, že nevyužije první opci na prodej elektrárny. Nadále má ale ještě jednu možnost k prodeji, konkrétně v roce 2024. ČEZ získal tyto dvě možnosti v rámci dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí od Vršanské uhelné uzavřeného v roce 2013. Smlouva zabezpečuje dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady, případně i pro ostatní zdroje ČEZ, a to eventuálně až do roku 2060. „Z pohledu skupiny Czech Coal se nic nemění. I nadále budeme společnosti ČEZ na základě smlouvy dodávat hnědé uhlí z lomu Vršany,“ uvedl v květnu vedoucí komunikace Czech Coal Group David Vidomus.

ČEZ v květnu oznámil, že nevyužije první opci na prodej elektrárny Počerady

Podle Cyraniho není do roku 2024 třeba žádná modernizace elektrárny Počerady. „Jak ji modernizovat, nebo prodlužovat životnost za rok 2024, bychom se rozhodovali právě někdy kolem roku 2019 společně s rozhodováním, jak ji nejlépe využít. Zda modernizovat a pálit uhlí tam, nebo ji naopak odstavit a uhlí vozit jinam,“ uvedl Cyrani.

Čtěte také: Potvrzeno: ČEZ Tykačovi Počerady zatím neprodá

Dodal, že rozhodování o provozu elektráren dnes již není o výkonnosti, ale o emisních omezeních a investicích, které jsou potřeba na snížení emisí. To bude nakonec jedno z důležitých kritérií, jakým způsobem se emisní legislativa bude vyvíjet.

Elektrárna Počerady patří mezi nejvyužívanější uhelné elektrárny v České republice. V současné době je vyčleněna z ČEZ do samostatné akciové společnosti v rámci Skupiny ČEZ. Svým instalovaným výkonem a poměrně vysokým vytěžováním ovlivňuje významným způsobem ekonomiku a životní prostředí celého regionu severozápadních Čech. Dodávku tepla zajišťuje elektrárna pouze pro svůj provoz.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Rozhodnutí ČEZ o Počeradech je správné
ČEZ vyslal signál, že uhlí není mrtvé
Pačes: S prodejem Tykačovi bych nespěchal