Doba čtení:1 m, 24 s
V současnosti se plánují další uhelné elektrárny o kapacitě 578 GW. Foto: pixabay.com

Globální kapacita uhelných elektráren v loňském roce stoupla o dvě procenta, což byl nejvyšší růst od roku 2016. K růstu přispěla nová výstavba v Číně a zpožděné vyřazování starých elektráren z provozu v řadě zemí. Vyplývá to ze studie zveřejněné nezávislou skupinou Global Energy Monitor (GEM).

Navzdory rekordnímu růstu kapacity obnovitelných zdrojů byly loni po celém světě uvedeny do provozu uhelné elektrárny o celkové kapacitě 69,5 gigawattu (GW), včetně 47,4 GW v Číně. Kapacita uhelných elektráren mimo Čínu se pak poprvé od roku 2019 zvýšila. Celosvětově bylo odstaveno z provozu pouze 21,1 GW kapacit, což znamená, že čistý nárůst činil 48,4 GW za rok, nejvíce od roku 2016. Celková kapacita uhelných elektráren na konci roku tak činila 2130 GW.

Europoslanci schválili reformu trhu s elektřinou v EU

Od podpisu Pařížské dohody v roce 2015 snížilo 25 zemí kapacitu svých uhelných elektráren, ale 35 ji zvýšilo. Ke splnění cíle, kterým je omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, je potřeba do roku 2040 vyřadit uhelné elektrárny z provozu, odhadla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). To by vyžadovalo uzavření v průměru 126 GW ročně, což odpovídá dvěma elektrárnám týdně, v případě, že by se nepřidávaly žádné nové kapacity, odhadla GEM.

V současnosti se však plánují další elektrárny o kapacitě 578 GW. To zahrnuje 408 GW v Číně a odpovídá to zhruba poptávce po elektřině v Indii. Míra vyřazování uhelných elektráren z provozu v Číně pak byla loni v souvislosti s obavami o energetickou bezpečnost nejnižší za posledních deset let.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa