Doba čtení:2 m, 5 s
Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém zemním plynu, z něhož nyní teplárny vyrobí asi 80 procent veškerého tepla. Foto: wikipedia.org

Devět plynových kotelen v brněnských městských částech by do roku 2031 mělo nahradit připojení k horkovodu, který Teplárny Brno plánují do Brna přivést z Jaderné elektrárny Dukovany. Teplárny jednaly se starosty nejen těch městských částí, které se k horkovodu v budoucnu mohou připojit, ale i s dalšími pěti, na jejichž území budou při budování horkovodu nutné výkopové práce.

Starosty městských částí jsme průběžně informovali o vývoji a novinkách v tomto projektu. Detailně jsme probírali, jak se výstavba horkovodu dotkne jejich městské části a s jakými přínosy či omezeními musejí počítat. Budeme s nimi spolupracovat i nadále a řešit s nimi všechny klíčové posuny v projektu, a to tak, abychom co nejméně zatížili život obyvatel,“ uvedl generální ředitel městských tepláren Petr Fajmon.

Horkovod z dukovanské jaderné elektrárny povede 42 kilometrů přes území 14 obcí na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Vyústí v brněnské městské části Bosonohy a odtud povedou teplárny dvě větve. První z nich bude směřovat do Bohunic a napojí na horkovod Kohoutovice, Nový a Starý Lískovec a Bohunice včetně Fakultní nemocnice Brno a univerzitního kampusu, protažena bude až na Staré Brno. Druhá větev povede směrem na Bystrc a do Králova Pole, Žabovřesk, na Lesnou, Vinohrady a do Líšně.

Příprava nového bloku Dukovan zatím vyšla na 3,5 miliardy

Nejen v těchto lokalitách máme také mnoho plynových kotelen, které jsou většinou na okrajových sídlištích. Chceme je v budoucnu kompletně zrušit a nahradit je malou moderní výměníkovou stanicí. Výhoda je, že moderní technologie bude podstatně menší než stávající kotelny. V současných prostorách tak vzniknou třeba nová místa k pronájmu nebo ke komunitnímu využití. O konkrétních plánech se však ještě chceme bavit s jednotlivými městskými částmi,“ doplnil Fajmon.

Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém zemním plynu, z něhož nyní teplárny vyrobí asi 80 procent veškerého tepla. Dukovany by měly v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně.

Odhadované náklady na stavbu jsou 19 miliard korun, dvě miliardy z toho budou investice společnosti ČEZ přímo v areálu dukovanské elektrárny. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při podpisu smlouvy s teplárnami uvedl, že přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2027 by měl být vybraný dodavatel stavby.

O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruského útoku na Ukrajinu plány změnily.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa