Doba čtení:2 m, 35 s
Severočeské teplárenské se podařilo udržet stabilní cenu tepla a obyvatelé Mostu a Litvínova dnes topí za méně než polovinu mezibořských cen. Foto: United Energy

K Mostu a Litvínovu možná v blízké budoucnosti přibude další město zásobované teplem a teplou vodou z kogeneračního teplárenského zdroje v Komořanech. Prudký nárůst cen plynu za poslední rok přivedl vedení radnice v Meziboří k myšlence přivést do města horkovod z Litvínova. Podle ředitele Severočeské teplárenské Petra Horáka má takový projekt smysl.

Město Meziboří řadu let těžilo z plynofikace – zbavilo se ekologické zátěže a získalo teplo a teplou vodu za přijatelnou cenu. Na 90 procent obyvatel Meziboří je vytápěno plynovými kotelnami společnosti Doterm Servis. Závislost na plynu však vyhnala za poslední dva roky ceny více než trojnásobně. Ještě v roce 2021 platili lidé v Meziboří 571 korun za 1 GJ, vloni už cena překročila 1 700 Kč. Pro průměrný byt to znamená částku přes 60 tisíc korun ročně a také radnice musela navýšit rozpočty svých budov, jako jsou škola či školky. Naopak Severočeské teplárenské se podařilo udržet stabilní cenu tepla a obyvatelé Mostu a Litvínova dnes topí za méně než polovinu mezibořských cen.

Starosta Meziboří Petr Červenka proto oslovil Severočeskou teplárenskou s nápadem protáhnout stávající horkovod do Litvínova až k mezibořské kotelně. Firma na své náklady připravila studii, která hledala nejvhodnější technické řešení. „Vyšlo nám, že je možné do města přenést potřebný výkon. Je to realizovatelné a ekonomicky smysluplné. Nikdo neví, zda se se situace s plynem nemůže znovu opakovat a my určitě chceme být levnější než konkurence,“ uvedl ředitel společnosti Severočeská teplárenská Petr Horák. „Studie hledala nejvhodnější trasy. Jako nejrychlejší se jeví trasa podél hlavní silnice, kde je nejméně dotčených majitelů pozemků. Finančně pak vycházely všechny tři zvažované trasy stejně. Odhad nákladů na stavbu z Litvínova do kotelny v Meziboří je 117 milionů korun,“ vysvětluje místostarostka Meziboří Libuše Karbanová.

Odborníci: Cíle pro OZE jsou ambiciózní až nereálné

Zastupitelstvo Meziboří schválilo memorandum o spolupráci, které umožní zahájit práce na společném projektu, především zpracovat projektovou dokumentaci. „Zatím nás k ničemu nezavazuje, ale Severočeská teplárenská může díky němu požádat o dotaci na výstavbu horkovodu a připojení města,“ uvedla Karbanová. „Současně s tím zpracováváme energetickou koncepci pro celé město, která nám napoví další možnosti a kroky ke zlepšení energetického stavu města,“ dodala.

Návratnost celé investice je odhadována na 17 let a s realizací by měla pomoci dotace z Národního plánu obnovy. Investorem by v tomto případě byla Severočeská teplárenská s tím, že město Meziboří by se zavázalo od ní teplo odebírat.

Na návrat nízkých cen plynu už nevěří ani v Meziboří ani v Komořanech. „Věřím v úspěch toho projektu. Do budoucnosti bude v Evropě zemní plyn jako fosilní palivo zakázán, takže zdroj, který bude mít možnost dodávat teplo ze čtyř komodit, bude pro Meziboří výhra,“ tvrdí starosta Meziboří Petr Červenka.

„Stejně jako v Mostě a Litvínově musíme konkurovat cenou. Do výměníkové stanice v Meziboří přivedeme teplo za cenu, kterou platí odběratelé v Mostě a Litvínově,“ vysvětlil ředitel Severočeské teplárenské. Podle něj je možné stihnout stavbu horkovodu a připojení mezibořské kotelny do roku 2025.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa