Doba čtení:1 m, 56 s
Ilustrační foto: ČEZ

Poslanci hospodářského výboru dnes doporučili, aby úhrady z vydobytého nerostu byly fixovány minimálně na pět let. Výše sazeb úhrad by pak mohla být zvyšována na základě vývoje tržních cen.

Úpravu navrhli poslanci František Laudát (TOP 09) a Milan Urban (ČSSD). Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová. Laudát rovněž připomněl, že s penězi se již počítá v rozpočtu na rok 2016. Účinnost novely má tedy být od července 2016 nebo od ledna 2017. „Toto považuji v tuto chvíli za slabinu. Polovina roku by byla krajně nešťastná. Nejlepší by byl leden 2017,“ dodal Laudát.

S podobným návrhem přišel na jednání ústavně právního výboru poslanec Bronislav Schwarz (ANO). Výbor schválil odložení platnosti zákona na leden 2017. Naopak další Schwarzův pozměňovací návrh, který prosazoval, aby sazby úhrad byly pro jednotlivé nerosty pevně stanoveny přímo v zákoně, neprošel.

Náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček v závěru dnešního jednání ve Sněmovně uvedl, že lhůta 1. ledna 2016 není objektivně stihnutelná. „Je jisté, že do konce roku zákon nebude schválen,“ dodal.

Polovina roku by byla krajně nešťastná. Nejlepší by byl leden 2017

Hospodářský výbor schválil také návrh poslance Jana Birkeho (ČSSD), který požadoval, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech.

Čtěte také: VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon

Další tři pozměňovací návrhy poslanci neschválili. Se svým pozměňovacím návrhem, jenž by zvyšoval podíl obcí z vydobytého nerostu, tak neuspěli opoziční poslanci TOP 09 Michal Kučera a František Laudát.

Neprošel návrh sociálnědemokratického poslance Vlastimila Gabrhela. Ten požadoval, aby sazba úhrady z dobývacího prostoru činila 1000 korun, jestliže je v dobývacím prostoru prováděna hornická činnost spočívající v přípravě, otvírce a dobývání výhradního ložiska. Výbor dal také stopku návrhu na plošný zákaz těžby břidličných plynů metodou hydraulického štěpení.

Hospodářský výbor se k novele horního zákona jako garanční výbor po druhém čtení znovu vrátí.   Novelou se dnes zabýval také výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj a rozpočtový výbor. Oba výbory doporučily novelu projednat a schválit v připraveném znění. Rozpočtový výbor ale doporučil, aby se poslanci hospodářského výboru zabývali platností a účinností zákona. K tomu také žádá stanovisko ministerstva financí.

Mohlo by vás zajímat:
Vláda schválila novelu horního zákona

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa