Doba čtení:2 m, 3 s
Marksová označila podání trestního oznámení kvůli zakázce na právní služby za „další neuvěřitelný krok“ své nástupkyně. Foto: ivz

Ministerstvo práce a sociálních věcí se obrátilo na policii kvůli zakázce na právní služby pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), když předsedala věřitelskému výboru těžební firmy OKD a zastupovala v něm stát. Podle vedení resortu správa či ministerstvo dokázaly tehdy zajistit právní záležitosti samy a nebylo nutné využívat a platit externí právníky. Informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), která resort tehdy řídila, označila postup nynějšího vedení ministerstva za jeho „další neuvěřitelný krok“. Sdělila, že správa neměla s podobně velkými kauzami zkušenosti a neměla ani potřebný právní personál.

Čtěte také:
Odběratelé uhlí věří, že OKD bude těžit dál
Konec těžby OKD by ohrozil hutě

Podnět k vyšetřování dala ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) policii 3. dubna. Týkal se neznámého pachatele. Auditoři resortu při kontrole zjistili, že „došlo k nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky v řádech milionu“.

Lze se totiž domnívat, že ČSSZ, respektive resort ministerstva práce byl schopen v daném období zajistit zastoupení svými zaměstnanci, jak tomu bylo doposud, a to jak po věcné, personální, odborné, právní i jakékoliv jiné stránce bez potřeby využití externích služeb,“ uvedl mluvčí.

Těžební společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama na sebe podala insolvenční návrh. Věřitelé přihlásili pohledávky za víc než 20 miliard korun, insolvenční správce ale většinu této sumy neuznal.

Věřitelskému výboru předsedala od konce loňského srpna ČSSZ, která zastupovala stát. Věřitelé, insolvenční správce i soud firmě schválili reorganizační plán. Majitelem OKD se letos 4. dubna stal znovu stát. Za akcie firmy zaplatil téměř 80 milionů korun. Ztrátové šachty se utlumí a zaměstnanci se budou propouštět postupně. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023, do roku 2026 by měla trvat jejich likvidace.

Marksová označila podání trestního oznámení kvůli zakázce na právní služby za „další neuvěřitelný krok“ své nástupkyně. „Reálně hrozil krach OKD, mnohamiliardová škoda a masivní propouštění horníků v již tak těžko zkoušeném regionu. Komplexita insolvence byla nesporně vyšší než jiné případy, které ČSSZ kdy řešila,“ uvedla bývalá šéfka resortu práce. Dodala, že správa jako zástupce státu neměla s řízením věřitelského výboru „adekvátní zkušenosti ani vůli nést odpovědnost za rozhodnutí“ a neměla ani potřebný právní personál, proto se zajistila externí právnická kancelář.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Výbuch srazil giganta na kolena
Odkrylo rýpadlo UFO?
Tajuplná uhelná lebka

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa