Doba čtení:2 m, 36 s
Vlastníci společnosti Residomo (dříve RPG Byty) koupili bytové portfolio údajně za cenu kolem 20 miliard korun od miliardáře Zdeňka Bakaly. Foto: Facebook

Majetek společnosti Residomo, který zahrnuje více než 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, je vedený jako záruka za proplacení vydaných firemních dluhopisů.

Největší skupina nájemního bydlení v Česku, která se dostala do soukromých rukou po kontroverzní privatizaci hutní společnosti OKD, je nyní v zástavě britské správcovské skupiny Wilmington Trust, uvedl server HlídacíPes.org.

Čtěte také:
Poslancům s OKD pomohou Marvanová a Řežábek
Prisko ještě OKD nevlastní

Ze smlouvy o transakci, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, vyplývá, že společnost Residomo, která je formálním vlastníkem bytového portfolia, vydala dluhopisy v hodnotě 680 milionů eur, s úrokem 3,375 procenta a splatností v roce 2024.Současně smlouva počítá se zajištěním „veškerých současných i budoucích, existujících i podmíněných dluhů Residomo“ až do celkové výše 1.75 miliardy eur.

„Přefinancovali jsme tím předchozí úvěry,“ vysvětluje transakci ředitel Residomo Jan Rafaj a dodává, že britská společnost Wilmington Trust je pouze zástupcem držitelů dluhopisů. Vedení firmy by podle jeho slov převzala pouze v případě, že by se Residomo dostalo do finančních potíží.

„V případě, že to půjde, jak jsme prognózovali, tak se ale nic nebude dít – dál bude firmu řídit náš management,“ ujišťuje Rafaj. „Držitelům dluhopisů nyní pouze vykazujeme zhodnocení jejich prostředků a posíláme jim úroky.“

Zmíněná transakce s dluhopisy ale vzbuzuje pochybnosti u advokátky Hany Marvanové, která v minulosti zastupovala nájemníky bytů OKD ve sporu s původními majiteli.

„Je to podivná transakce. Dochází tam k podivným peněžním tokům,“ uvedla Marvanová pro HlídacíPes.org. „Zástavní smlouva de facto znamená, že vám někdo dá peníze, nevlastní to sice přímo, ale skrze zástavní smlouvu to ovládá a pak dostane. Moje hypotéza je, že je tu záměr zakrýt vlastníka.“

To ale ředitel Residoma Rafaj, který na post nastoupil teprve před půl rokem, odmítá.„Šlo pouze o transakci s cílem snížení původního dluhu,“ konstatuje Rafaj. „Majiteli dluhopisů jsou penzijní fondy, investiční skupiny, banky a velcí investoři.“ Že by se za britskou skupinou skrýval významný hráč z českého či zahraniční podnikatelského prostředí, Rafaj popírá. „Často slýchám, že se za tím skrývá Bakala, ale to není pravda,“ říká. „V jím vlastněné společnosti bych nikdy nepracoval,“ dodává s poukazem na škody, které Bakala tamnímu regionu údajně způsobil po zprivatizování OKD.

Vlastníci společnosti Residomo (dříve RPG Byty) koupili bytové portfolio údajně za cenu kolem 20 miliard korun od miliardáře Zdeňka Bakaly. Ten byty získal v roce 2004 v rámci privatizace hutní společnosti OKD.

Státní majetek byl prodán bez výběrového řízení a podnik i s téměř 44 tisíci byty získala společnost Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Průměrná hodnota jednoho bytu byla stanovena na symbolickou cenu 40 tisíc korun.Dva roky po privatizaci byla část bytů prodána Pražské správě nemovitostí a zbývající část byla bez souhlasu ministerstva financí vyvedena do speciálně založené realitní společnosti RPG byty.Podle posledního znaleckého posudku z roku 2016 byla celková hodnota nemovitostí oceněna na 26,4 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa