Doba čtení:1 m, 25 s
Ekonomka Isabella Webereová pomáhala zavádět cenové stropy německé vládě. Foto Twitter Isabella Webereová

Čím víc přecházíme na ekologické zdroje energie, tím intenzivnější by mohly být cenové šoky, varovala v rozhovoru pro Seznam Zprávy německá ekonomka Isabella Weberová, která působí na Univerzitě Massachusetts Amherst.

„Když se podíváme na to, co se stalo s cenami energií, je celkem jasné, že když se na trhu vytvořil nedostatek, ceny explodovaly. Pokud nyní chceme přejít na ekologičtější formy energie, mohou se na cestě objevit překážky. Může být méně investic do fosilních paliv a zároveň je pravděpodobné, že mohou nastat okamžiky, kdy bude sucho, a nebudou fungovat vodní elektrárny, nebo kdy slunce nebude svítit tolik, jak předpokládáme. Mění se i větrné podmínky, protože se nám mění klima. Pokud tomu tak je a nový energetický systém ještě není vyvážený, mohou nastat náhlé špičky v poptávce po fosilních palivech. To znamená, že v takových situacích by ceny mohly opět vystřelit vzhůru. Čím víc přecházíme na ekologické zdroje energie, tím méně pravděpodobně bude investic do fosilních paliv, a tím intenzivnější by mohly být tyto cenové šoky,“ vysvětlila Weberová s tím, že jde zatím o teorii, kterou praxe teprve prověří.

Soud uvolnil cestu k zestátnění EDF

Upozornila, že pokud by se fosilní paliva najednou stala extrémně výnosnými, mohlo by to ve skutečnosti zase uškodit přechodu na zelené zdroje energie, protože pak by skutečně mohly proudit prostředky do fosilních paliv místo do ekologických zdrojů.

„Toto není definitivní analýza, ale chci jen upozornit na to, že potřebujeme mnohem více výzkumu a velmi pečlivě diskutovat o přechodu na zelené energie. Nelze jen stanovit cenu uhlíku, kterou budeme přechod řídit. To je moc jednoduché,“ uzavřela Weberová.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa