Doba čtení:1 m, 30 s
Ilustrační foto: wikipedia.com
Ilustrační foto: wikipedia.com

Energetické společnosti v Německu doslova bojují o přežití. Společnost E. ON loni hospodařila se ztrátou sedm miliard eur (zhruba 190 miliard korun). V porovnání s předchozím rokem jde o dvojnásobek.

Důvodem ztráty je masivní podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny, které spadly na zhruba 20 eur za megawatthodinu, uvedly Hospodářské noviny. Paradoxní přitom je, že cena elektřiny pro koncové spotřebitele v Německu neustále stoupá a v současnosti dosahuje trojnásobku ceny elektřiny na burze. Němci tak tvrdě doplácejí na odklon od tradičních zdrojů energie, kterými jsou jádro a uhlí.

Čtěte také:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Německo prý budoucnost uhlí nezaručí

Společnost E. ON je podobně jako její konkurenti nucena odepisovat hodnotu svých klasických elektráren. Prodělala i společnost RWE, která navíc poprvé po sedmapadesáti letech škrtá dividendy.

Hluboká loňská ztráta E. ON není kvůli předchozím odpisům tak překvapivá. Mnohem překvapivější je výhled na letošní rok. „Naše čísla odrážejí skutečnost, že energetika zažívá strukturální převrat, který bude letos neměnným tempem pokračovat,“ komentuje v listu Handelsblatt Johannes Teyssen, šéf E. ON. Cesta společnosti k lepším výsledkům bude podle něj tvrdá a delší, než se čekalo.

Fakt, že RWE, německá energetická dvojka, nevyplatí dividendy za minulý rok držitelům kmenových akcií, je velmi nepříjemnou zprávou pro města a obce v Severním Porýní-Vestfálsku, která dohromady vlastní asi čtvrtinu akcií RWE. Přijdou tak totiž o desítky milionů eur. „Je to pořádný úder, který nám může podrazit nohy,“ uvedl pro agenturu Reuters Ernst Gerlach, šéf Svazu komunálních akcionářů RWE. Jeho členy je zhruba 130 měst a obcí.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Norská eko(logika)

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa