Doba čtení:1 m, 39 s
Ilustrační foto: morgueFile.com
Ilustrační foto: morgueFile.com

Ministerstvo životního prostředí má připravit návrh antifosilního zákona. Po několikerém odložení to schválila vláda. Podmínkou ovšem je, že nesmí utrpět konkurenceschopnost státu. Informaci ČTK potvrdil ministr Richard Brabec (ANO).

Do budoucna by měl zákon snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. O analýze, zda přijmout zcela nový zákon, nebo pouze koncepci, se na vládě debatovalo již několikrát. Přípravu zákona odmítala tripartita. Odbory a zaměstnavatelé žádali, aby se nejdříve zhodnotil dopad zákona na konkurenceschopnost ekonomiky. Kabinet ve vládním prohlášení nakonec vyjádřil vůli připravit zákon s podmínkou, že neutrpí konkurenceschopnost státu.

Čtěte také:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny

Zákon by měl podpořit postupné snižování fosilních paliv v energetickém mixu a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů. Stát by tak měl splnit cíle Evropské unie až do roku 2050.

Ministerstvo životního prostředí by nyní mělo začít pracovat na návrhu paragrafového znění včetně hodnocení dopadů regulace (RIA), pak by o něm měla jednat meziresortní pracovní skupina pro otázky změny klimatu a nakonec by měl zamířit do připomínkového řízení. V platnost by zákon mohl vstoupit začátkem příštího roku.

Ministerstvo v materiálu uvedlo, že Česko je závislé na fosilních palivech zhruba z 80 procent. Tento ukazatel má klesat. Například podle nově schválené Statní energetické koncepce by měla tato závislost do roku 2030 postupně klesnout na 66 procent a do roku 2040 na 56 procent.

Ekologičtí aktivisté rozhodnutí vlády vítají. Varováním je však příklad sousedního Německa, kde probíhající energetická revoluce, jejímž cílem je nahrazení jaderných a uhelných elektráren obnovitelnými zdroji, neustále zvyšuje cenu elektřiny koncovým spotřebitelům. Ti již dnes platí trojnásobek oproti ceně elektřiny na burze. Důvodem je právě podpora obnovitelných zdrojů. Němcům se navíc i při obřích nákladech nedaří plnit cíle v oblasti snižování emisí.

Mohlo by vás zajímat:
Zelené Německo ochraňují uhelné elektrárny
Stabilita sítě stála loni Němce miliardu eur
Německou energetiku stále táhne uhlí