Doba čtení:2 m, 40 s
Northumberlandia. Foto: Blangdonestate.co.uk

V těsné blízkosti jednoho z největších povrchových uhelných lomů v Anglii vznikla v minulosti 400 metrů dlouhá postava ležící ženy Northumberlandia, přezdívaná jako Dáma severu. Má sloužit jako kompenzace za narušené životní prostředí. Těžařská firma Banks Group zrekultivovala území blízko lomu, kde chtěla těžit uhlí a  na místě stále těží. Jde tak o  projekt typu „Nejdříve rekultivace, pak až těžba“. Napsaly to Důlní noviny.

Myšlenka na vznik Northumberlandie sahá do roku 2004. Tehdy firmy Blagdon Estate a  Banks Group požádaly o  povolení těžit v lokalitě uhlí a šamot na výrobu cihel. „Když ukončíme těžební projekt, tak krajinu také obnovíme. V rámci tohoto projektu jsme se dozvěděli, že místní lidé byli znepokojeni kvůli negativnímu vlivu těžby na cestovní ruch. Proto jsme se rozhodli jít ještě o krok dál, než je obvyklé, a vytvořili turistickou atrakci,“ uvedla mluvčí Banks Group Katie Perkinová.

Útvar je sedmapůlkrát větší než fotbalové hřiště a trvá asi 20 minut, než jej celý obejdete. Z vrcholku je vidět přímo na stroje do nedalekého lomu Shotton. Autorem údajně největší lidské postavy vytvořené v krajině je světově proslulý americký architekt Charles Jencks. Jeho cílem bylo symbolicky upozornit na zdevastované životní prostředí a také na sever země přilákat více turistů.

Inspirací projektu se stalo vzdálené pohoří Cheviot Hills, které připomíná křivky a tvary ženského těla použitého u Northumberlandie. Pravá ruka Dámy severu ukazuje směrem k lomu Shotton, bez něhož by tento projekt vůbec nevznikl. Byl zcela financován z privátních zdrojů obou firem. Vytvoření postavy zvané Northumberlandia trvalo dva roky. Celý projekt v Cramlingtonu v hrabství Northumberland vyšel na tři miliony liber, byl dokončen v září 2012 a park oficiálně otevřela princezna Anna. Jen první rok se na Dámu severu přišlo podívat více než 120.000 lidí, což bezpochyby pozitivně ovlivnilo místní podniky. Pro návštěvníky je vstup zdarma.

Čelo je nejvyšším bodem rekultivačního projektu. Ční ve výšce 34 metrů. Foto: wikipedia.org

Northumberlandia byla postavena z vybraných materiálů lomu Shotton. Na její vybudování bylo použito 1,5 milionu tun zeminy. Postava je 34 metrů vysoká a 400 metrů dlouhá. Je umístěna ve veřejném parku o rozloze 19 hektarů. Park návštěvníkům nabízí 6,5 kilometru stezek. Součástí Northumberlandie jsou také vodní plochy, které pokrývají stejnou plochu jako deset olympijských plaveckých bazénů. Na místě, kde se procházejí turisté, archeologové prováděli výzkumy a našli mnoho zajímavých vykopávek.

Uhlí se v lokalitě těžilo mnoho let. Ve čtyřicátých letech 20. století to byla firma NCB, dnes zde uhlí těží společnost H. J. Banks, která používá vyvinuté metody těžby a obnovy krajiny. Místní uhlí má nízký podíl síry a je velmi kvalitní. Většina uhlí se využije lokálně, podporuje tak byznys a pracovní místa v regionu.

Lom Shotton pokrývá přibližně 342 hektarů půdy, která zahrnuje i reliéf parku Northumberlandia. V lomu je přibližně 5,4 milionu tun uhlí a díky němu má práci 150 lidí. Banks Group je energetická a developerská firma se sídlem v Durhamu, v současné době má více než 400 zaměstnanců. Firma byla založena v roce 1976 a působí ve Skotsku a severní Anglii. Společnost má zkušenosti s těžbou a obnovením více než 100 povrchových lomů.