Doba čtení:1 m, 57 s
Když si Newyorčané dávají ranní kávu, je to jejich elektrická síť, která potřebuje pořádně nakopnout. Poptávka po elektřině v době snídaně prudce stoupá a roste, dokud město neskončí s večeří. Foto: wikipedia.org

Skupina firem chce vybudovat největší podmořské energetické propojení mezi kontinenty na světě, které by spojilo Evropu a Severní Ameriku třemi páry vysokonapěťových kabelů. Kabely by se táhly vice než 4 000 kilometrů přes celé dno Atlantského oceánu a spojovaly by západ Spojeného království s východní Kanadou a potenciálně New York se západní Francií.

Když si Newyorčané dávají ranní kávu, je to jejich elektrická síť, která potřebuje pořádně nakopnout. Desítky elektráren se rozjedou, protože poptávka po elektřině v době snídaně prudce stoupá a roste, dokud město neskončí s večeří. Obrovská část této energie se stále vyrábí ze zemního plynu, který ohřívá planetu, a přestože se širší stát New York snaží svou síť rychle ekologizovat, aby zpomalil klimatické změny, ne vždy je dostatek větru nebo slunce, na které by se dalo spolehnout v reálném čase. Ani technologie pro dlouhodobé skladování energie z obnovitelných zdrojů není zcela zvládnutá, napsal server cnn.com.

V USA se uhlí stává znovu předmětem politického boje

Skupina podnikatelů hledá řešení ve vzdálenosti 4 000 kilometrů nikoliv na západ do slunné Kalifornie s jejím solárním potenciálem, ale na východ, do šedivé a deštivé Británie. Propojení by posílalo obnovitelnou energii na východ i na západ a využívalo by denní cesty slunce po obloze.

Když je slunce v zenitu, máme v Evropě pravděpodobně více energie, než můžeme skutečně využít,” řekl Simon Ludlam, zakladatel a generální ředitel společnosti Etchea Energy a jeden z trojice Evropanů, kteří projekt vedou. „Máme vítr a také příliš mnoho sluneční energie. To je ten správný čas poslat ji do centra poptávky, jako je východní pobřeží Spojených států. O pět, šest hodin později je na východním pobřeží zenit a my v Evropě jsme se samozřejmě vrátili na večeři a dostáváme opačný tok,” řekl.

Transatlantické propojení je zatím jen návrhem, ale sítě kabelů zelené energie se začínají rozrůstat po světových mořských dně. Rychle se stávají součástí globálního řešení klimatických problémů a přenášejí velké množství obnovitelné energie do zemí, které se potýkají s přechodem na zelenou energii samy. Vytvářejí však také nové vztahy, které mění geopolitickou mapu a přesouvají některé světové energetické války do hlubin oceánu.