Doba čtení:3 m, 1 s
Kemper_elektrarna_wikipedia_XTUV0010_compressed
Trojnásobně překročený rozpočet a výsledná cena 164 miliard korun. Foto: wikipedia.org XTUV0010

Elektrárna v mississippském okrese Kemper se měla stát etalonem konceptu „čistého uhlí“. Hnědouhelný komplex ale dodnes není v provozu. Kromě mnohaměsíčního zpoždění má navíc na krku i trojnásobně překročený rozpočet, soudní žaloby a další nepříjemnosti.

Dosud vyhřezlé problémy má přitom projekt zakódované v genech. Původní záměr zněl vznešeně: Využije se spousta dostupného hnědého uhlí z blízkého okolí, technologií IGCC se lignit za minimální spotřeby vody zplynuje na směs vodíku a oxidu uhelnatého, tento produkt se teprve spálí a ze zplodin se zachytí plné dvě třetiny oxidu uhličitého (tři miliony tun ročně). Tento plyn se následně zhustí a pomocí stokilometrové sítě potrubí vžene do nedalekých podzemních ložisek ropy, čímž umožní těžbu černého zlata i z běžně nedosažitelných vrstev. Takto osvědčenou technologii bude potom vlastník, firma Mississippi Power vlastněná Southern Company, nabízet i v zahraničí.

Nadějné Obamovy vyhlídky
Slibný projekt se stal středobodem klimatického plánu Obamovy administrativy, která má v spolu s Kanadou a Mexikem v plánu, aby se na severoamerickém kontinentu vyráběla alespoň polovina elektřiny bez emisí oxidu uhličitého. Zařízení využívající integrovaný kombinovaný systém plynofikace mělo být ekologické a ekonomické zároveň. Kemperská elektrárna navíc měla v chudém regionu s vysokou nezaměstnaností přímo nebo nepřímo zaměstnat 12 tisíc lidí a diverzifikovat místní zdroje elektřiny závislé ze čtyř pětin na zemním plynu.

Čtěte také:
Obamův plán na snížení emisí zastavil soud
Dvojí tvář ekologa Obamy

Pro elektrárnu se tak nabízela tučná federální dotace ve výši 270 milionů dolarů původně určená pro zrušený projekt na Floridě. Za její přidělení lobboval Haley Barbour, který později v roce 2008 jakožto guvernér státu Mississippi schválil zákon přenášející břímě nákladů na výstavbu kemperského komplexu z investorů na koncové spotřebitele. Vloni nejvyšší soud společnosti Mississippi Power uložil, že musí svým odběratelům vyplatit 377 milionů dolarů jako kompenzaci za neoprávněné zvýšení ceny elektřiny, které mělo sanovat zvýšené náklady na výstavbu v Kemperu.

Nejdražší elektrárna světa
Aby Mississippi Power přiměla politiky i státní orgány k přidělení finanční podpory, představila projekt s nereálně nízkými náklady a krátkou dobou realizace. Byl například založen na předpovědi pětkrát vyšší ceny konkurenčního zemního plynu, než odpovídá dnešní realitě. Kemperská elektrárna měla být zprovozněna v roce 2014, přičemž její výstavba měla stát 2,4 miliard dolarů. Dnes je jasné, že projekt spolyká nejméně 6,7 miliard dolarů a elektřinu do sítě začne dodávat nejdříve na podzim tohoto roku.

Samotná výstavba začala už v okamžiku, kdy bylo dokončeno pouhých 15 procent plánů. Management si byl problémů vědom, ale snažil se je dílem zamést pod koberec například úpravou projektového softwaru, dílem bagatelizovat tvrzením, že zpoždění a navýšení rozpočtu je u rozsáhlých inovativních projektů kvůli nepředvídatelným faktorům běžné.

Stížnosti zaměstnanců, kteří na nereálnost harmonogramu a nedostatky v kvalitě upozorňovali, vedení Southern Company ignorovalo. Inženýra Bretta Winga, který později poskytl deníku New York Times množství interních materiálů i skrytě pořízených záznamů telefonátů, se dokonce nadřízení pokusili přimět částkou ve výši téměř milionu dolarů k tomu, aby o problémech mlčel. Když na nabídku nepřistoupil, tohoto někdejšího zaměstnance roku v rozporu s předpisy propustili a poté ještě zažalovali.

Tím nicméně nezabránili tomu, aby se Kemperská elektrárna ještě před dokončením stala černou dírou na peníze a symbolem naivně idealistických očekávání následovaných sérií  manažerských selhání. Organizace Sierra Club ji označila za nejdražší elektrárnu světa v poměru k instalovanému výkonu. Spojené státy v důsledku mississippského průšvihu zpřísní podmínky pro výstavbu nových elektráren a sníží výdaje na technologii čistého uhlí. Utopická budoucnost spalování uhlí bez oxidu uhličitého se začíná bortit.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Americké vánoce jsou energetickou bombou

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa