Doba čtení:2 m, 28 s
Podle Vratislava Ludvíkaž je třeba vytvořit plán pro přetlakování plynovodů v regionu střední Evropy. Foto: nord-stream2.com

„Není nic horšího než nahazovat znovu dodávky plynu. Jde o noční můru všech plynařů,“ uvedl v rozhovoru pro Forbes ohledně obav ze zastavení dodávek plynu z Ruska energetický expert Vratislav Ludvík, který patří k matadorům českého plynárenství.

„To, že jej do zimy vypnou, je jasné,“ je přesvědčen Ludvík, podle nějž je třeba vytvořit plán pro přetlakování plynovodů v regionu střední Evropy, který by při náhlé absenci plynu z východu zamezil kolapsu plynárenské soustavy v celé Evropské unii.

„Kdyby v Rusku opravdu zavřeli kohout a došlo by k náhlému neplánovanému přerušení dodávek přes Nord Stream a Transgas vedoucí přes Slovensko, budeme muset okamžitě zredukovat místní spotřebu. A to zejména u nás, v Německu, na Slovensku a v Rakousku,“ popsal černé scénáře Ludvík, který rovněž připomněl, jak to bylo s koncem dodávek norského plynu. „Začalo to před patnácti lety, kdy se začal stavět plynovod Nord Stream 1. Němci v té době potřebovali takto přivedený ruský plyn dostat ze severu dále na jih Evropy. Tehdy byla v Evropě volnost ve stanovování tranzitních poplatků a německý provozovatel je začal u některých plynovodů šroubovat nahoru tak tvrdě, že se už nevyplatilo norský plyn dovážet. Přešli jsme na pro nás dostupnější ruský a uvolnili cestu plynu z Nord Streamu,“ vysvětlil.

Evropa může být nucena letos v zimě zavést příděly energie

Podle Ludvíka nyní prvním krokem musí být vytvoření společného evropského nákupního subjektu. „S ním vznikne i větší garance obchodníka, protože když tento centrální nákupčí bude významně velký, může tím dosáhnout významně nižších cen. Když si teď státy Unie zajišťují dodávky odjinud jednotlivě, jen po desítkách miliardách kubíků, je to pro ně cenově nevýhodnější. Měl by být vypracován společný plán, zahrnující země jako Německo, Česko, Slovensko, určitě i Rakousko a klidně také Maďarsko. To je oblast vstupu a základního rozvodu ruského plynu po Evropě. Plán by říkal, co dělat s celou plynárenskou soustavou z provozního hlediska, tedy jaký kohoutek kde zavřít, a naopak otevřít,“ nastínil možný plán odborník.

Upozornil, že ve chvíli, kdy se zastaví ruský plyn a neomezí se spotřeba, se v této oblasti plyn postupně spotřebuje, v potrubí se tím vytvoří podtlak a nastanou dvě věci. Zaprvé spadnou regulační stanice, protože jsou stavěny na určité limity, a když hodnoty klesnou, regulační síť se automaticky vypne.

„Druhou věcí je, že takové vakuum by vycuclo plyn z celého evropského systému plynovodů – čili k poklesu tlaku by došlo nakonec všude. A tím by padly regulační stanice v celé Evropě. Není nic horšího než nahazovat znovu dodávky plynu. Je to šíleně složité, kam se hrabe elektřina. Znovu natlakovat trubky je jednoduché, to je otázka hodin nebo pár dní. Ale otevřít kohoutky domácnostem, když musíte nejlépe osobně zkontrolovat v podstatě každé odběrné místo, je časově velmi náročné. Jde o noční můru všech plynařů,“ varuje Ludvík, podle nějž plné zásobníky nejsou rozhodně spásným řešením.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa