Doba čtení:4 m, 10 s
Předseda představenstva a výkonný ředitel firmy OKD Boleslav Kowalczyk. Foto: OKD

Před několika týdny se společnost OKD vydala na novou cestu, když se majitelem 100 % akcií stala společnost PRISKO. Tím byl po skoro dvou letech nastartován ozdravný program těžařské firmy, která se odrazila od pomyslného dna. V jaké je kondici a jaké úkoly ji čekají v nejbližším období sdělil v rozhovoru pro Měsíčník Horník výkonný ředitel Boleslav Kowalczyk.

OKD i přes insolvenci oznámilo pozitivní hospodářskou bilanci za rok 2017 přesahující 3 miliardy korun. Tuto skutečnost kladně ohodnotil i předseda vlády v demisi Andrej Babiš v rámci své nedávné návštěvy našeho kraje. Příznivé byly i prodejní ceny uhlí. Znamená to, že je OKD za vodou?

To v žádném případě. Podle reorganizačního plánu je povinností OKD vytvořit fi nanční rezervu ve výši 4,9 miliard korun jako prostředky pro sociální program a na technickou likvidaci, tj. zejména na zasypání jam. Sociální program přitom obnáší až jedenáctinásobek mzdy podle odpracovaných let pro všechny zaměstnance, což i s odvody činí 3,9 miliard korun. Na zasypání jam pak budeme potřebovat další jednu miliardu. Nám se prozatím podařilo na sociální program vydělat 3,2 miliardy korun.

Bohužel to ale vypadá tak, že se nám už letos žádné další peníze vlivem klesající těžby a padajících cen uhlí na světových trzích asi nepodaří ušetřit. V průběhu celého prvního čtvrtletí roku 2018 jsme byli svědky poklesu cen uhlí na světových trzích a tento trend bohužel i nadále pokračuje. Ve třetím čtvrtletí roku, podle prognózy obchodního útvaru, budeme naše uhlí prodávat za výrazně nižší ceny než doposud. Proto se obávám, že stav naší hotovosti a tedy i finanční rezervy vytvořené v roce 2017 bude letos ve zbývajících měsících klesat.

Čtěte také:
Byty OKD nájemníkům levněji neprodáme
Jaký rok prožila OKD?

Přesto se zaměstnanci domnívají, že by právě pozitivní ekonomická bilance za rok 2017 měla být pro vedení OKD podnětem ke zvýšení platů…

Skoro dva roky jsme žili v insolvenci a bojovali o zachování této firmy. Nebylo to vůbec jednoduché období. I přes příznivé ceny uhlí na světových trzích jsme museli hodně šetřit a velmi pečlivě hlídat všechny naše náklady a výdaje včetně mezd. I díky tomu jsme mohli letos našim zaměstnancům navýšit platy o 7,5 %, což si samozřejmě plně zaslouží. Jsme velmi rádi, že jsme tak mohli všem zaměstnancům poděkovat za jejich trpělivost a loajalitu přečkat s námi toto velice náročné období. Nicméně, stále se musíme chovat zodpovědně a rozhodně nechceme udělat stejnou chybu jako NWR, která si v dobrých letech nechávala vyplácet miliardové dividendy, a vůbec nevytvořila rezervy ani na sociální program, ani na technickou likvidaci. Proto jsme neměli peníze na mzdy a ani na případné odstupné pro zaměstnance.

Jak jsem již uvedl, potřebujeme našetřit asi 5 miliard korun a prostředky „navíc“ můžeme rozdělovat pouze, když si na ně sami vyděláme. Vedení společnosti se rozhodně žádnému konstruktivnímu jednání o dalších bonusech pro své zaměstnance nebrání. Nikdo ale nemůže očekávat, že se začne chovat krátkozrace a ohrozí probíhající reorganizaci. Važme si toho, že stále máme před sebou několikaletou budoucnost a snažme se dělat pouze takové kroky, které ji neohrozí. Žádnou další šanci už opravdu nedostaneme!

Náklady na útlum, tj. sociální program a náklady na technickou likvidaci se ale přece zavázal hradit stát. Tak proč ta opatrnost?

Toto je omyl, který si myslí řada lidí. Ano, společnost PRISKO se zavázala nést tzv. náklady na útlum. Ale pouze v tom případě, když si na ně společnost sama nevydělá. To znamená, že nejdřív musíme udělat všechno pro to, abychom si dané finanční prostředky sami vytvořili. Teprve v případě, když se nám to nepodaří, přijde na řadu stát. Je naivní si myslet, že bez vlastního přičinění dostaneme jakýsi bianko šek a že z peněz daňových poplatníků zaplatíme celý útlum OKD. A to včetně sociálních nákladů.

Tři miliardy je hodně peněz. Ale kdyby bylo nejhůř, tak bychom snad jako státní fi rma určitě dostali úvěr v bankách…

To je velmi relativní. Kdyby bylo opravdu nejhůř, tak nás tyto vlastní peníze zachrání maximálně na čtvrt roku. Dalším fatálním omylem je mezi lidmi rozšířený názor, že jsme státní firmou. Už to zdůrazňuji po několikáté, ale státní firmou opravdu nejsme! OKD je zcela standardní akciovou společností, jejíž akcie jsou v držení státem vlastněné firmy PRISKO. Tedy běžný podnikatelský subjekt, který sumárně zaměstnává skoro 10 tisíc lidí (včetně zaměstnanců dodavatelských firem). Nejsme placeni ze státního rozpočtu, nemáme žádná privilegia a už vůbec ne bankovní konta nebo úvěry se státními penězi k okamžitému použití. A co se týká půjček. Možná je dnes moderní žít na dluh. Ostatně v televizích snad ani jiné reklamy než na půjčky nejsou. Ale tak velká společnost, jakou je OKD, která je navíc velmi citlivá na poklesy cen, se bez finanční rezervy opravdu dlouhodobě řídit nedá. Proto chci na závěr ještě jednou zdůraznit, že budoucnost máme plně ve svých rukou, a proto k ní musíme společně přistupovat citlivě, zodpovědně a svědomitě.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa