Doba čtení:1 m, 44 s
Komín se proměnil kvůli leteckým bezpečnostním předpisům. Foto: SUAS

Dominanta zpracovatelské části Sokolovské uhelné změnila vzhled. Nejvyšší komín v Karlovarském kraji, který se tyčí až do dvou set metrů vedle tamní teplárny, totiž prošel zásadní opravou. Proměnil se i kvůli leteckým přepisům.

„Po mnoha desetiletích se tak změnila jeho barva z červené na oranžovou. Důvodem jsou nové bezpečnostní předpisy v oblasti letecké dopravy,“ uvedl ředitel divize Zpracování Sokolovské uhelné Pavel Homola.

Práce na dvousetmetrovém obru trvala celkem tři roky. Na opravy tělesa, které má u paty průměr 15 metrů a na vrcholu 7,2 metru, se musely používat speciální materiály, které mají odolnost i v extrémních klimatických podmínkách, jaké v dvousetmetrové výšce panují.

Čtěte také:
Sokolovské uhelné klesl zisk na 633 milionů
Sokolovská uhelná pomůže osamělým lidem

Po kompletní opravě za 26 milionů korun by nyní měl komín v bezvadném technickém stavu vydržet až do konce životnosti zpracovatelské části Vřesová, tedy minimálně několik dalších desítek let. Vřesovská teplárna a její komín přitom patří doslova k symbolům průmyslového rozvoje Karlovarského kraje a komfortu pro obyvatele jeho měst. Teplo odtud totiž celá desetiletí vytápí desítky tisíc domácností v Karlových Varech, Chodově, Novém Sedle nebo Nejdku.

Zatímco teplárna nadále slouží svému původnímu účelu, komín svému poslání z dob výstavby slouží už jen částečně. Teplárenský komín slouží jednak jako záložní v případě havárie odsiřovací jednotky tak pro potřeby ekologického provozu likvidace chudých expanzních plynů a zároveň  jako nosná konstrukce pro umístění radiokomunikační techniky.

Sokolovská uhelná v uplynulých dvaceti letech totiž výrazně investovala do ekologických opatření. Mezi ně patřila i výstavba a následná intenzifikace odsiřovací jednotky nebo denitrifikace kotlů, přes které dnes prochází veškeré spaliny z elektrárny. „Zcela nový je i loni dokončený systém řízení spalování na všech kotlích teplárny. Díky tomu teplárna splňuje veškeré emisní limity a do ovzduší tak dnes z komínu odsiřovací jednotky neodchází spaliny tak jako před půl stoletím  z komínu teplárenského, ale víceméně jen vodní pára,“ dodal Homola.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovská uhelná postavila parkoviště u nemocnice
Dcera Sokolovské uhelné marně shání zaměstnance
Pöpperl: Klíčové bude teplárenství