Doba čtení:3 m, 55 s
Miliardář Petr Paukner své peníze vydělal na obchodování s uhlím a elektřinou, a tak se současná situace na trhu přímo dotýká i jeho byznysu. Foto: Carbounion Bohemia

Dopady současného válečného konfliktu na Ukrajině na tuzemskou ekonomiku budou podle majitele skupiny Carbounion Bohemia Petra Pauknera obrovské. Firmám se zvýší náklady a budou mít nižší zisky, což zvýší i nezaměstnanost. Paukner to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Rusko zatím zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.  Pauknera to překvapilo. „Celý západní svět včetně nás považoval Rusko za spolehlivého dodavatele, proto mě překvapuje zastavení dodávek ze strany Ruska. Spíš jsem se obával, že dojde k zastavení ze strany Evropské unie z ideologických a politických důvodů,“ řekl.

Zastavení plynu je velmi nepříjemné, protože to může vést ke zvýšení nervozity na trhu. Mohou se tak zvýšit nejen ceny plynu na dodávky, které stále z Ruska běží, ale rovněž ceny elektrické energie. Jde o naprosto nevypočitatelné chování z ruské strany. Přesvědčuje mě to také o tom, že celá Evropská unie není připravena na zastavení dodávek. Lidem se musí říct pravda o tom, co by zastavení dodávek znamenalo,“ upozornil miliardář.

Podle něj by měli politici jasně říct, že zastavení dodávek způsobí obrovské a nenahraditelné škody celému hospodářství, ale hlavně to není krátkodobě řešitelné.

Je sice krásné říct, že se budeme spoléhat na solidaritu Evropy, ale jsem zvědavý, jak solidarita Evropy bude vypadat. Solidarita totiž bude znamenat, že země zcela závislá na ruském plynu musí dostat plyn, a ten, kdo je méně závislý, se o LNG plyn nebo norský plyn bude s někým dělit. Ale přitom bude trpět, takže je otázka, jak bude ochotný se nakonec dělit. Z toho důvodu se mi zdá, že skutečný problém politici trochu bagatelizují,“ vysvětlil Paukner.

ČEZ hlásí prudký růst čistého zisku

Plyn z Norska a Kataru rychle nedovezeme

Upozorňuje, že je iluzorní věřit, že plyn rychle dovezeme například z Norska či Kataru. „Jednal jsem třikrát s Qatargasem. Vždy mi řekli, že až od roku 2027 budou schopni produkovat více plynu a pak je možné se bavit o rozšíření okruhu zákazníků. My si ale musíme nejdříve zajistit LNG terminály, abychom dokázali zkapalněný zemní plyn přeměnit do stavu, aby mohl proudit potrubím. Vybudovat terminál v polském Svinoústí, který dělal Katar společně s Polskem, trvalo pět let. A financoval to Katar. Pozastavuji se nad tím, jak rychle by Evropa dokázala reagovat. Považuji proto za neseriózní z úst lidí, kteří o tom budou rozhodovat, že říkají, že to zvládneme a dáme dohromady. Nezvládneme to a nedáme to dohromady, akorát to nechce nikdo říct,“ varuje Paukner, který současně zdůraznil, že návrhy řešení typu bioplyn jsou doslova směšné.

Pokud by však došlo k zastavení plynu, tak ceny elektřiny půjdou výrazně nahoru. Klidně na 500, 600 eur za megawatthodinu, když nyní stojí 210, 220 eur. První, co by se zastavilo, by byla výroba elektřiny ze zemního plynu, kterou nahradí výroba v uhelných a jaderných elektrárnách. Věřím, že se zaměříme na jádro a obnovitelné zdroje, ale ne během dvou tří let. Dobrou zprávou je, že Česko má přebytek elektřiny, takže akutní nedostatek energie nehrozí,“ uvedl Paukner, podle nějž nelze vyloučit, že státy začnou regulovat vývoz elektřiny.

Ukrajina přeruší jednu cestu ruského plynu do Evropy

Raketový růst cen byl důsledek Green Dealu

Paukner rovněž upozornil, že raketový vzestup cen elektřiny a plynu nastal ještě před válkou na Ukrajině na podzim loňského roku jako důsledek Green Dealu.

Ten považuji za správnou cestu, ale mám výhrady vůči Green Dealu, jak ho prezentuje Evropská unie v posledním půl roce, kdy se tvrdí, že se  ještě urychlí a zavřou se rychleji uhelné a jaderné elektrárny. Připomíná mi to svazácké aktivity z 50. let, kdy ideologie jednoznačně ovlivňovala ekonomiku, což je pokaždé špatně. Ekonomika jde totiž vlastní cestou a nemá s politikou mnoho společného. A pokud ji politika chce násilně ovlivňovat, tak to vždy vede ke špatným výsledkům. A hesla o zrychlení Green Dealu mi připadají, jako když skáčete z desátého patra a nevíte, zda dole je beton, nebo plachta. Ale politici říkají, že to není problém, protože než spadnete, tak se to dozvíte,“ nebral si servítky miliardář.

Současná situace podle něj změní i postoj k uhlí.Když dnes řeknete uhlí, tak je to špatné myšlení, ale z hlediska bezpečnosti a stability ekonomik i politické stability, že lidé neutratí celý plat za superdrahé energie, se ukazuje, že se musí jít pomalejší cestou. Jestli navíc má Evropa osmiprocentní podíl na znečištění planety, a vidím, jak pojede Asie na uhlí, tak se tomu musím smát. Je fajn, že se sníží emise v Evropě o jedno procento. Ale co zbytek světa?,“ ptá se Paukner, který upozorňuje, že Evropa nesmí doběhnout první do cíle a tam zemřít.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa