Doba čtení:2 m, 28 s
Prezident a CEO skupiny Sev.en Luboš Pavlas. Foto: iUHLI

Reforma energetiky by měla být předvídatelnější a umožnit investice také do řiditelných zdrojů. To by mohlo odstranit prapříčinu současných problémů. V rozhovoru pro All for Power to řekl prezident a CEO skupiny Sev.en Luboš Pavlas.

Upozornil, že zatímco elektrizační a teplárenskou soustavu stále drží velké elektrárny vybudované před čtyřiceti padesáti lety, obnovitelné zdroje reprezentují technicky zatím ne zcela dořešený příslib do budoucna. Je tomu tak i v rámci portfolia skupiny, která dnes zajišťuje čtvrtinu veškeré české elektřiny a je dvojka mezi výrobci na českém trhu.

„Klíčovou produkci elektřiny zajišťují elektrárny Chvaletice a Počerady, vloni trhaly rekordy za celou dobu své existence a vyrobily dohromady přes 10 TWh. Dodávky tepla do měst jsou doménou Teplárny Kladno a Teplárny Zlín. Zatímco první jmenovaná je jedním z nejmodernějších českých centrálních zdrojů tepla, ta druhá, tedy Teplárna Zlín, nedávno oslavila neuvěřitelných 120 let a díky uhelné palivové základně jako jedna z mála městských tepláren nemusela dramaticky zdražovat,“ uvedl Pavlas, který upozornil, že se skupina Sev.en pouští také do obnovitelných zdrojů.

Hodnocení Green Dealu, které Petr Fiala neřekl

„Na Mostecku chystáme pět solárních farem s celkovým výkonem 130 MW. Na chystaném jezeře v lokalitě utlumovaného lomu ČSA zase plánujeme instalovat plovoucí solární panely s výrobnou vodíku,“ řekl Pavlas.

Zároveň se skupina soustředí na ekologizaci svých stávajících zdrojů, u nichž se neustále zpřísňují ekologické limity. Teplárny skupiny je splňují, obtížnější situace je u elektráren.

„V elektrárnách Chvaletice a Počerady probíhají rozsáhlé opravy. Ve Chvaleticích se nám podařilo díky investicím ve výši sedmi miliard snížit emise znečišťujících látek asi na třetinu a v Počeradech jsme zatím stihli opravit blok 6 a další opravy připravujeme. Teď nás v obou případech čeká největší a časově i technicky nejnáročnější výzva v podobě snížení emisí rtuti. Společně s ostatními provozovateli jsme v ještě obtížnější situaci než automobilky, které čelí obtížně splnitelným emisním normám Euro 7. Na rozdíl od nich totiž nevyvíjíme nová zařízení, ale musíme náležitě „vytunit“ ta původní,“ vysvětlil Pavlas, který věří, že se podaří energetickou transformaci zvládnout bez problémů, které hrozí.

Ministr chce dovážet elektřinu. Nebude odkud, varují odborníci

„Samozřejmě, jako lidstvo musíme aktivně hledat nová energetická řešení, která jsou udržitelná a dostupná všem. Jako odborníci si ale zároveň uvědomujeme, že v českých podmínkách mohou obnovitelné zdroje tvořit vždy jen doplněk pro stabilní zdroje. Nemáme dánský vítr ani španělské slunce, proto na těchto elektrárnách nelze postavit celou naši energetiku. Nicméně hledat energetické řešení budoucnosti je nezbytné, ať už to bude jádro nebo něco jiného,“ popsal šéf skupiny Sev.en.

Ta nyní vyčkává, jaká pravidla nastaví politici. „Pokud vláda nastaví rozumné podmínky pro výstavbu paroplynových cyklů, dovedu si představit přebudování některých zdrojů na zemní plyn. Ale kdo ví, třeba tam budeme stavět malé modulární reaktory. Každopádně analýzy provozovatele přenosové soustavy ČEPS jasně potvrzují, že bez nových řiditelných zdrojů se v následujících 10-20 letech neobejdeme,“ uvedl Pavlas.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa