Český premiér byl – na své poměry – na úterním Green Deal Summitu docela kritický. Ovšem, jak je u něj zvykem, byl kritický jen v mezích povoleného. Skutečnost tak opomenul.
“Za několik měsíců to budou čtyři roky, co byla představena Zelená dohoda pro Evropu. Je ideální čas zhodnotit, co se povedlo a co je případně nutné změnit,” řekl na začátku svého projevu na Green Deal Summitu (online reportáž zde) premiér Petr Fiala. Následně pak konstatoval, že firmy zatím nenaskočily na vlnu inovací, ke kterým je povinná unijní dekarbonizace vybízí. Bohužel neřekl to, co je pro celý Green Deal zásadní.
Neřekl totiž, že tento unijní plán, plný regulací, dotací a obrovských dluhů, odporuje přirozenému vývoji, který určují fyzikální a ekonomické zákonitosti. Neřekl ani to, že tato operace, ohrožující samotné ekonomické základy fungování evropských států, v podstatě nijak nepřispěje ke snížení globálních emisí oxidu uhličitého. Což byl původní impulz k jeho přijetí.
Neřekl ani to, že devastace energetiky a hospodářství, ke které došlo v průběhu pouhých čtyř let, je zcela bezprecedentní. A že to je jen začátek celého procesu. Bohužel, nic z toho se od pana profesora nedalo ve skutečnosti čekat. U údajně pravicového politika jde o vpravdě strašidelnou proměnu v přikyvovače zeleného režimu, či jak unijní současnost nazvat. Že to nejsou planá slova, o tom svědčí pochvala předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen, kterou Petru Fialovi vystřihla před účastníky summitu. „Za vašeho předsednictví v Evropské unii jste sehráli klíčovou roli ve schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř Green Dealu,” řekla Fialovi Leyenová.
Pochvalu dostal pan premiér i za to, že jím vedené Česko pomohlo prosadit rychlejší stahování emisních povolenek z trhu. Což zásadně ovlivňuje budoucí vývoj jejich ceny směrem vzhůru. A mílovými kroky přibližuje nedostatek elektřiny. (O kterém se pan premiér také nezmínil.)
Je to zvláštní shoda. Před 85 lety Československo kapitulovalo před diktátem Mnichovské dohody. O 85 let později český premiér zřejmě považuje za vrchol statečnosti, když konstatuje, že Green Deal zatím firmy nenasměroval na inovační vlnu. O tom, že Green Deal, tak jak je postavený, je pitomost, si netroufl říct ani slovo.
Je ale fakt, že premiér nebyl vůči šéfce Evropské komise úplně servilní. O Green Dealu řekl, že bez toho, že Evropa přesvědčí o potřebnosti změn i zbytek světa, část přijímaných opatření ji může poškozovat. Bez inovací podle Fialy Evropě hrozí, že bude brzo přispívat k cizí prosperitě, uvedla ČTK. Bohužel pan premiér použil optimisticky budoucí čas. Jenže zelená opatření již státy v EU poškozují nyní a současně přispívají k cizí prosperitě. Prakticky vše, co se EU rozhodla použít pro svoji dekarbonizaci, totiž více či méně, ale vždy nadpolovičně, kontroluje Čína. Fotovoltaiku pak už téměř výhradně.
Pokud to pan premiér neví, měl by vyměnit své poradce. Pokud to ví, ale nepřizná to a mluví opatrnicky v budoucím čase, pak dezinformuje veřejnost. Jenže kvůli tomu mu lidé hlasy ve volbách nedali…