Doba čtení:2 m, 39 s
Plzeňská teplárenská věří, že se brzy schválí transformační zákon, díky němuž by se měly redukovat náklady na emisní povolenky. Foto: wikipedia.org

Plzeňská teplárenská (PT), největší dodavatel tepla na západě Čech, který je ze 65 procent vlastněný městem a zbytek drží skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského, očekává letos díky vysokým cenám elektřiny výrazně lepší ekonomické výsledky než loni, a to jak v zisku, tak v tržbách.

Podnik odhaduje čistý zisk o několik set milionů vyšší než za loňský rok, což by byl dosavadní rekord. Bude ale záležet na tom, jak dopadne konec roku, řekl ČTK generální ředitel Václav Pašek. Firmě rostou náklady na emisní povolenky.

Loňský čistý zisk činil 389 milionů Kč a zisk EBITDA před úroky, daněmi a odpisy byl 914 milionů Kč. Výnosy by mohly letos vystoupat podle Paška až na rekordních pět miliard, loni činily 3,986 miliardy Kč.

„Letos se prodává velmi dobře jak silová elektřina, tak služba výkonové rovnováhy. Všechno je na trhu velmi ceněné,“ uvedl ředitel. V ukazateli EBITDA, který je pro firmu zásadní, tak bude firma výrazně lepší než loni, i než plánovala. „Protože jsme nečekali to, co přišlo,“ řekl. Podnik měl podstatnou část elektřiny prodanou dopředu a zbytek, který si nechal na volný trh, mu teď zajišťuje významné plus v letošní ekonomice. „Každá neprodaná megawatthodina je díky současným cenám úročena velkým ziskem,“ řekl.

Vláda stanovila stropy, podle opozice moc vysoko

Plzeňské teplárenské pomohla elektřina k lepším výsledkům už loni, kdy meziročně zvýšila zisk o 124 milionů Kč. Tržby díky růstu cen i prodejů vzrostly z 2,688 miliardy v roce 2020 na loňských 3,349 miliardy. Z toho za elektřinu firma inkasovala meziročně o 30 procent víc, tedy 2,028 miliardy Kč, a za teplo 1,442 miliardy Kč, což bylo o 18 procent víc. Zisk EBITDA meziročně vzrostl o 17 procent. Podnik loni vyplatil dividendu přes 200 milionů Kč.

Podnik věří, že se brzy schválí transformační zákon, díky němuž by se měly redukovat náklady na emisní povolenky. PT na ně loni plánovala vydat 432 milionů, ale skutečnost byla 646 milionů korun. Letos by to mohlo být až 1,1 miliardy. „Protože teď, vzhledem k tomu, co se teď děje na trhu, tak spalujeme víc uhlí a vyrábíme víc elektřiny, takže i náročnost na povolenky je vyšší,“ uvedl. V letošním roce enormně rostla cena emisních povolenek, v létě se přiblížila ke 100 eurům za povolenku.

Zákon podle Paška čeká na souhlas komisařů EU, procesně je vše připravené. „Tlak je ze všech stran. My tam máme zastoupení z Teplárenského sdružení ČR. Věříme, že to dopadne dobře, zatím ty informace máme. I proto nebudeme od ledna zdražovat teplo ani o korunu,“ uvedl. Cena 598 Kč/GJ s DPH tak zůstane podle generálního ředitele nejnižší z velkých tepláren v České republice. Plzeňská teplárenská proto čeká velkou poptávku po připojování dalších nových klientů.

Podnik má podle Paška dlouhodobě dobré výsledky, hlavně po fúzi s EPH v roce 2018, díky níž se zúročily všechny synergické efekty. „Ve složení zdrojů a výkonu jsme nejmodernější a nejkomplexnější teplárnou s největší hustotou zásobování,“ uvedl. PT zásobuje 54 000 domácností, tedy přibližně 163 000 ze 180 000 Plzeňanů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa