Doba čtení:1 m, 18 s
Elektrána Cordemais disponuje dvěma uhelnými bloky, každý o výkonu 600 MW. Foto: wikipedia.org

Těžba uhlí měla ve Francii tradici dlouhou 300 let. Poslední francouzský uhelný důl La Houve byl 23. dubna 2004 uzavřen v Creutzwaldu u německých hranic.

První ložisko uhlí ve Francii bylo objeveno již v první polovině 18. století. Rozmach těžby uhlí byl zaznamenán v období průmyslové revoluce a k rekordním hodnotám se dostal po druhé světové válce.

Úpadek těžby uhlí začal ve Francii už v roce 1963, ze kdy se také datuje poslední velká hornická stávka, a definitivně o dvacet let později. V následujících letech se odbory soustřeďovaly hlavně na to, aby byly propouštěným horníkům zajištěny sociální výhody. Poslední zákon o zárukách pro bývalé horníky přijal parlament v lednu 2004.

Francie a Německo žádají přehodnocení unijních regulací

V roce 2002, kdy ještě působily tři doly, se ve Francii vytěžilo 1,6 milionu tun uhlí, zatímco v rekordním roce 1960 to bylo skoro 60 milionů tun. Podle důlního podniku Charbonnage de France přišlo v roce 2003 vytěžení jedné tuny uhlí na 150 eur (asi 5000 korun), zatímco například v Austrálii to bylo jen 40 eur. Francouzské uhlí tudíž nebylo konkurenceschopné, i když produktivita jednoho horníka byla v poslední době třikrát vyšší než v roce 1950.

Francie by chtěla definitivně přestat využívat energii z uhlí do roku 2030. V zemi v současnosti zbývají dvě uhelné elektrárny, a to v Cordemais poblíž Nantes a Saint-Avold na severovýchodě země, které mohou být v případě potřeby znovu uvedeny do provozu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa