Doba čtení:2 m, 6 s
Rozhodnutí vlády Miloše Zemana o prodeji akcií Mostecké uhelné společnosti za 650 miliónů korun, dodnes vzbuzuje otázky. Foto: wikipedia.org Petr Brož.

Rozhodnutí vlády Miloše Zemana, která 29. července 1999 prodala 46,29 procenta akcií Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve Švýcarsku registrované společnosti Investenergy za 650 miliónů korun, dodnes vzbuzuje otázky. Pochybnosti panují nejen kolem příliš nízké ceny, ale také kolem dalších okolností obchodu. Dlouho se například jen spekulovalo o tom, kdo ovládal Appian Group, mateřskou firmu Investenergy, a odkud se vzaly peníze na koupi dolů.

Podle médií stáli od počátku za investiční skupinou manažeři dolů Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla, kteří pro obchod využili fondy, vytvořené podnikem na rekultivaci. Appian začal skupovat akcie MUS už v roce 1997 a ještě před rozhodnutím kabinetu ovládl většinu firmy. Už začátkem tisíciletí prověřovala privatizaci MUS policie, která zkoumala i to, jestli firma nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl ale případ odložen.

Čtěte také:
Vláda pokládala přímý prodej za nejvýhodnější
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Nový impuls do vyšetřování přinesl až zájem švýcarských úřadů, které se na prodej MUS zaměřily v roce 2005. V roce 2010 byli kvůli kauze vyslechnuti i Zeman a jeho ministři. Současný český prezident tehdy řekl, že o vyvedení peněz na získání akcií MUS přímo z firmy nevěděl. V říjnu 2011 švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací sedm lidí, včetně někdejších nejvyšších šéfů těžební firmy, kterou mezi roky 2006 a 2010 ovládl miliardář Pavel Tykač.

V říjnu 2013 soud ve Švýcarsku uznal šestici manažerů vinnými a uložil jim nepodmíněné tresty, rozhodl i o zabavení peněz (vyšetřovatelé na jejich švýcarských kontech zadrželi v přepočtu přes 13 miliard korun). Švýcarský nejvyšší soud v prosinci 2017 odmítl odvolání pěti odsouzených, u některých ale nařídil nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty. Ty loni prvostupňový soud mírně snížil. Odvolací soud také otevřel českému státu cestu k uplatnění nároku na náhradu škody.

V současnosti se údajným tunelováním a podvodným ovládnutím MUS zabývá také pražský městský soud, líčení začalo loni v listopadu. Obžaloba tvrdí, že někdejší manažeři MUS podvedli Českou republiku, když při nákupu jejího menšinového podílu ve firmě záměrně zatajili, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli kontrolu nad většinou akcií firmy. Investenergy navíc za státní podíl podle obžaloby zaplatila penězi, které obžalovaní vyvedli z MUS přes firmu Portoinvest.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa