Chvaletice vydělaly přes 700 milionů

Chvaletická elektrárna je třetím největším výrobcem elektřiny v České republice. Foto: Sev.en Energy

Společnost Sev.en EC, vlastník a provozovatel uhelné elektrárny Chvaletice, vykázala v loňském roce zisk 713,5 milionu korun. O rok dříve tato firma, náležící do energetické skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače, vydělala 431 milionů.

Jak společnost uvedla v nedávno zveřejněné výroční zprávě za rok 2018, zisk vylepšily i některé mimořádné vlivy. Konkrétně se jedná o vyplacení bankovní záruky ve výši 250 milionů korun. Nejmenovaná banka se totiž zaručila za společnost Královopolská RIA, že zvládne včas a v požadované kvalitě provést modernizaci 3. a 4. bloku elektrárny. Firma to však nezvládla a před dvěma lety skončila v bankrotu, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Chvaletice vyrobily rekordní množství elektřiny

Tržby za prodej elektřiny a souvisejících služeb loni dosáhly 4,315 miliardy korun, což představuje nárůst o 37 procent. Chvaletická elektrárna spaluje mostecké hnědé uhlí, a to ve čtyřech blocích o celkovém výkonu 820 megawattů. Dvojice bloků již prošla modernizačním programem, který vedl k poklesu emisí škodlivých látek. Zbývající dvojici bloků chce vlastník modernizovat v nejbližších letech.

Pardubický kraj vyhověl podané žádosti a letos na přelomu června a července udělil firmě Sev.en EC výjimku z plnění limitů emisí rtuti a oxidů dusíku.

V současnosti je elektrárna Chvaletice třetím největším výrobcem elektřiny v České republice s desetiprocentním podílem na českém trhu výroby elektrické energie. Má 325 zaměstnanců. Její čtyři bloky loni vyprodukovaly 4,7 TWh elektrické energie. Elektrárna vyrábí také teplo pro obce Chvaletice a Trnávka.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte