Doba čtení:1 m, 53 s
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Foto: Sev.en Energy

Elektrárna Chvaletice minulý rok vyrobila 4,735 terrawatthodin (TWh) elektřiny. Překonala tak rekord z roku 1981 a dosáhla nejvyšší výroby ve své historii, sdělila Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en energy, jíž elektrárna patří.

Loňskou výrobu elektřiny ovlivnila vysoká poptávku odběratelů. „Byla způsobena mimo jiné odstávkami jaderných elektráren a nedostatkem energie z obnovitelných zdrojů v době letních veder, tedy kvůli potřebě klimatizovat např. nemocnice, výrobny i domácnosti,“ uvedla Sáričková Benešová.

Ekologická organizace Greenpeace poukázala na to, že zařízení vypustilo vloni do ovzduší dvakrát tolik rtuti a o 65 procent více prachu než v roce předchozím.

Čtěte také:
Němci zaplatí za Energiewende až bilion eur
Německo skončí s uhlím do roku 2038

Podle Sáričkové Benešové to bylo způsobeno tím, že v roce 2017 elektrárna dokončovala rozsáhlou modernizaci dvou výrobních bloků. Naplno proto začala pracovat až v dalším roce. Výrobu narušila havárie v březnu 2018 a následná plánovaná odstávka jednoho ze čtyř bloků. V elektrárně hořelo i 5. prosince 2017. Oheň poškodil jeden blok, který musel být odstaven, spuštěn byl až ve druhém týdnu v březnu 2018. Podle Sáričkové Benešové ale rozptylové studie potvrdily, že imisní dopad elektrárny byl minimální, což ukázalo i měření spalin prováděné ze vzducholodí.

Největšími zdroji elektrické energie jsou v ČR dlouhodobě dvě jaderné eltrárny společnosti ČEZ – Dukovany a Temelín. Roční výroba elektřiny se v Dukovanech dlouhodobě pohybuje kolem 15 terawatthodin (TWh).

Elektrárna před časem požádala krajský úřad o výjimku pro emise oxidů dusíku a zbytkové rtuti. Ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by nesplňovala parametry průmyslových emisí platné od poloviny roku 2020 a většinu požadavků nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. Další nevelké snižování těchto emisí by podle firmy vyžadovalo neúměrně vysokou investici.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte