Doba čtení:1 m, 29 s
Expert na energetiku a analytik J&T Banky Michal Šnobr

Státem ovládaná energetická společnost ČEZ by se neměla stát klíčovým subjektem vyhrocené vnitropolitické a ideologické debaty o budoucnosti uhelné energetiky v Německu. V rozhovoru pro portál Roklen24.cz to uvedl expert na energetiku a analytik J&T Banky Michal Šnobr.

ČEZ potvrdil zájem o německá aktiva energetiky Vatenfall. Jak se díváte na smysl akvizice v rámci strategie a portfolia ČEZ?

Akvizice Vatenfall samozřejmě z pohledu ČEZ určitou logiku dává, zvláště pokud prodej dolů a hnědouhelných elektráren bude doplněn prodejem portfolia zajímavých vodních elektráren. Na druhou stranu je zde několik zásadních otazníků a dle mého pro ČEZ dokonce těžko překonatelných překážek.

Akvizice jsou jedním ze tří pilířů strategie ČEZ. Pokud to tedy nemají být Slovenské elektrárny ani Vatenfall, vidíte nějaké jiné vhodné akvizice? Nebo nejsou a ČEZ má vsadit na jinou kartu?

Dle mého pro ČEZ v současné době akvizice rozhodně nejsou klíčovou strategií, spíše potenciální možností. Kromě Slovenských elektráren a Vatenfallu v regionu žádné další příležitosti nejsou. Důvody proč nyní a proč vůbec se tato aktiva prodávají, jsou také známé.

Co další hráči na energetickém trhu? Zájem o německá aktiva Vatenfallu projevila také skupina EPH, v médiích se objevují jména Blackstone, CVC, Macquarie nebo KKR. Dává vám akvizice větší smysl u někoho z nich?

Aktivity EPH komentovat nechci. Nemám jiné informace než média. Z pohledu Vatenfall u této společnosti ale vidím určitou výhodu z pohledu vlastnictví. Jsem přesvědčen, že soukromý subjekt (ať už jakýkoli) bude mít při úspěšné akvizici Vatenfall v Německu lepší pozici obrany, než jakýkoli státní (politický) subjekt a ještě navíc ze zcela odlišnou energetickou politikou. Na druhou stranu. Je nyní na trhu něco, co EPH nekupuje?

Celý rozhovor čtěte zde.