Doba čtení:1 m, 4 s

Kompania Weglowa horníci

Polská těžební společnost Kompania Węglowa, která je největším producentem uhlí v Evropské unii, potřebuje akutně získat 150 milionů zlotých (zhruba miliarda korun), aby měla na výplaty. Ty musí vyplatit 10. října. Pokud to firma nedokáže, vypukne stávka zaměstnanců.

Odborové svazy již vyhlásily stávkovou pohotovost. Polská vláda totiž ohlásila, že vzhledem k negativnímu stanovisku Evropské komise nezrealizuje do konce září původně ohlášený záchranný plán. Ten spočíval ve vytvoření společnosti Nowa Kompania Węglowa, která měla převzít od současné společnosti jedenáct nejperspektivnějších dolů a získat kapitál ve výši 1,5 miliardy zlotých. To je zhruba deset miliard korun.

Odborové svazy již vyhlásily stávkovou pohotovost

Čtěte také: Potopí držitelé dluhopisů polskou JSW?

Vláda plánuje vytvoření nové společnosti i nadále, ovšem celou akci musí odložit a lépe připravit, aby se nedostala do konfliktu s Evropskou komisí kvůli nepovolené veřejné podpoře.

Vedení společnosti tak musí rychle sehnat hotovost na výplaty zaměstnanců. S koncem září společnosti rovněž vyprší termín tzv. dluhových prázdnin a firma bude muset znovu začít splácet dluhy vůči bankám.

Odborářům se odložení vládního plánu pochopitelně nelíbí. Považují to za porušení dohody ze 17. ledna, kdy se vláda premiérky Kopaczowé zavázala, že vytvoří novou společnost a nezavře doly. Situace je pro polskou vládu o to citlivější, že se blíží parlamentní volby.

Mohlo by vás zajímat:
Visegrádská skupina uhlí chce