Doba čtení:3 m, 30 s
V roce 2023 bylo evidováno na objektech ve vlastnictví ČEZ celkem 11 párů sokolů stěhovavých. Foto: ČEZ

Rekordních jedenáct párů sokola stěhovavého zahnízdilo v loňském roce na výškových stavbách (komínech a chladicích věžích) Skupiny ČEZ. Ornitologové z ALKA Wildlife přitom monitorovali dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, a to od začátku února do konce listopadu.

Ne všude ovšem přebývali sokoli a bohužel ne všem párům se podařilo vyvést mladé. Některé původní páry se rozpadly a jeden zmizel docela. Na druhou stranu nová dvojice se usídlila v Elektrárně Dětmarovice a nové druhy či družky si našli i jedinci, kteří po rozpadu zůstali na místě. Z celkového počtu jedenácti párů jich šest hnízdí na severu Čech.

Byl to nějak podivný rok, který dost zamíchal sokolími kartami. Například z Elektrárny Prunéřov, kde se sokoli zdržovali minimálně od roku 2006, ovšem první mladé zde po instalaci budky vyvedli až v roce 2013, zmizel pár úplně, aniž by zahnízdil. Přitom ještě na konci loňského května zde byli samec i samice pozorováni. Důvod proč, je pro nás velkou neznámou. Zvláště, když se jim zde dosud dařilo a k vyvedení mladých měli klid. Pár zde vyvedl celkem 17 mláďat. Pouze třikrát byl neúspěšný, ale vždy v lokalitě zůstal,“ krčí rameny ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s.

Horníci v Severní Dakotě objevili zkamenělinu mamuta

Záhadou je pro něj i loňské hnízdění na chladicí věži Paroplynového cyklu Počerady. „Vše mělo standardní průběh, samice byla dokonce několikrát pozorována při inkubaci vajec. Pár byl přítomen i 10. května, když jsem budku kontroloval. Místo mladých jsem ale nalezl jen čerstvá obrysová pera z dospělých sokolů a drobné kousky skořápek. Pravděpodobně tak došlo k predaci, tedy k likvidaci vajec nějakým predátorem,“ konstatuje ornitolog.

S vývojem loňského zahnízdění v dalších severočeských lokalitách Skupiny ČEZ je ovšem Václav Beran spokojen. V Elektrárně Tušimice sokolí pár vyvedl dvě mláďata (samec a samice), v Teplárně Trmice čtyři (3x samice,1x samec), v Elektrárně Ledvice dvě (2x samice) a v bývalé výtopně ČEZ Teplárenské v Proboštově čtyři (2x samice, 2x samec). „Oproti předloňským rekordním 33 mláďatům jich byla vloni zhruba polovina. I tak jsem ovšem spokojen. Ostatně už jsme podobné „hubené“ roky v minulosti měli. Sokoli jsou dlouhověcí a na podobné neúspěchy jsou od přírody vybaveni. Takže to snad doženou v příštích letech. Také věřím, že se do Prunéřova pár vrátí či zde zahnízdí zcela nový. Navíc nám zbývá ještě budky v Elektrárně Poříčí. Zde se ještě sokoli neobjevili, takže v ní  zatím hnízdí poštolky.“

Nahrazení uhlí biopalivy ve vápenkách není tak zelené

V roce 2023 bylo evidováno na objektech ve vlastnictví ČEZ celkem 11 párů sokolů stěhovavých, což je rekordní počet. Sedm z nich vyvedlo celkem 16 mláďat. Od roku 2011, kdy byla v Elektrárně Tušimice umístěna na chladicí věži vůbec první hliníková sokolí budka v České republice, se na stavbách Skupiny ČEZ vyklubalo a do světa se rozletělo minimálně 163 mláďat sokolů stěhovavých. „Slovo minimálně je na místě, neboť v prvních letech monitoringu jsme klidně nějaké to mládě ve výšinách staveb mohli přehlédnout. Teď již ovšem máme fotopasti a všechny sokolíky se snažíme okroužkovat,“ podotýká ornitolog Beran. Rekordem je podle něj i první prokázané úspěšné zahnízdění sokolího páru v Elektrárně Dětmarovice. Jedná se totiž o nejvýchodnější hnízdící pár v rámci Skupiny ČEZ a na průmyslové stavbě v ČR vůbec, který zde vyvedl dvě sokolí slečny.

Aby byl výčet loňských mláďat úplný. Je k nim ještě nutné přidat další dvě – jedináčky z Jaderné elektrárny Temelín a Teplárny Energotrans na Mělnicku. V areálu této společnosti ze Skupiny ČEZ v Třeboradicích u Prahy se bohužel pár úhynem původního samce rozpadl. Nový „mlaďoch“ se sice objevil vzápětí, ale bez zkušeností, takže zahnízdění zde bylo neúspěšné. To samé se přihodilo i páru z Jaderné elektrárny Dukovany, kde v době inkubace vajec zmizela samice a její partner zahřívání čtyř vajec v kombinaci se sháněním potravy bohužel sám nezvládl. „I on již má novou mladou společnici bez zkušeností, takže uvidíme, jestli se jim už letos zadaří,“ uzavírá Václav Beran.