Doba čtení:1 m, 47 s
Mamuti v oblasti dnešní Severní Dakoty vyhynuli zhruba před 10 000 lety. Ilustrační foto: pixabay.com

Skupina horníků při práci v Severní Dakotě učinila „mamutí“ objev. Při noční práci v dole Freedom horníci objevili pozůstatky mamuta, který v oblasti vyhynul zhruba před 10 000 lety.

Horníci si uvědomovali důležitost nálezu, k němuž došlo v časných ranních hodinách v dole nacházejícím se severně od Beulahu, a proto ohradili některé oblasti a přivolali Geologickou službu Severní Dakoty (NDGS), Státní historickou společnost Severní Dakoty a Úřad pro správu půdy, napsal server foxnews.com.

Podle tiskové zprávy NDGS pracoval tým pod vedením paleontologů z NDGS 12 dní na vykopání koryta potoka, kde se zkamenělina uchovala po tisíce let.

Z kostry bylo získáno více než 20 kostí, včetně žeber, lopatky, zubu a částí kyčlí. Asi nejpřekvapivějším nálezem však byl sedm stop (více než 2 metry) dlouhý mamutí kel, který se dochoval od doby ledové.

Bankéř koupil uhelný důl. Našel v něm poklad

Clint Boyd, vedoucí paleontolog NDGS, řekl televizi Fox News Digital, že kel byl nabrán horníky, kteří z oblasti odstraňovali těžkou horninu, a uložen na korbu nákladního auta.

Takže když vyklopili sklápěcí auto, poslední věc, která vyjela z korby sklápěcího auta a přistála přímo na hromadě, byl ten kompletní sedm stop dlouhý mamutí kel,“ řekl Boyd. „Všechny materiály máme teď zabalené v igelitu, protože tyto věci z doby ledové označujeme jako subfosilie. Nejsou zcela zkamenělé, je v nich ještě hodně organických látek,“ vysvětlil Boyd. „Sediment je při prvním odkrytí opravdu mokrý, a pokud příliš rychle vyschne, tak prostě popraská, rozpadne se a rozpadne a tak trochu se zničí.“

Aby tým kosti zachránil, musí je podle Boyda namočit do „speciální chemické sloučeniny“, která odstraní vodu ze vzorku a pak ji nahradí tímto pomaleji schnoucím alkoholem. Proces namáčení, který zajistí, že kosti nezkřehnou a nerozpadnou se, může podle Boyda trvat několik měsíců. „Až to bude hotové, pak to bude pěkné a stabilní,“ řekl.

Boyd uvedl, že mamutí fosilie je považována za „nejkompletnější“, jaká kdy byla v Severní Dakotě objevena, a je to „první fosilie, která byla nalezena v uhelném dole.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa