Doba čtení:1 m, 54 s
Pobyt mezi havíři byl příjemný a chlapi se k dámě ve fáračkách chovali i galantně. Foto: OKD, Boris Renner

Zachování kulturního dědictví Ostravsko-karvinského revíru muzejními prostředky, to byl název diplomové práce, kterou i za přispění horníků z Dolu ČSM vypracovala Anna Leuchterová.

Nedávno ještě jako studentka Ostravské univerzity (OU) fárala na severní lokalitě do bloku 293 201/1 hlavního předáka Romana Badury, kde zdokumentovala technologie. „Důl ČSM byl jako poslední česká činná černouhelná šachta jedinou volbou,“ sdělila Leuchterová pocházející z také původně hornického Kladna. Děda fáral jako elektrikář na tamním Dole František Josef (za socialismu též Důl Antonín Zápotocký), nicméně směr k technice a průmyslovým památkám jí ukázal především táta pracující na železnici a v huti, napsal Měsíčník Horník.

OKD a Třinecké železárny plánují i pouhelnou spolupráci

Proto jsem šla studovat do Ostravy, abych se mohla věnovat tomuto oboru,“ vysvětlila 24letá, nyní již magistra Leuchterová. Na Filozofické fakultě OU vystudovala obor Monumentika a publicita průmyslového dědictví technických památek. Nafocení sekcí, kombajnu a dalších částí dobývacího komplexu na stonavské šachtě posloužilo nejen jako podklad pro diplomovou práci, ale i jako základ možného budoucího muzejního projektu.

Není mi lhostejné dědictví a um těch, co se těžbě uhlí věnovali po několik století. Když hovoříte o hornictví s běžnými lidmi, bohužel mají mnohdy pocit, že je to nějaký přežitek, pozůstatek komunismu. Potkávám i řadu těch, kteří si myslí, že se uhlí pořád fedruje ručně kylofem a vidí havířinu stejnou, jaká byla před sto padesáti lety,“ podotkla Leuchterová.

Muzeum vystavuje kahan, který roky vítal horníky

Jejím cílem bylo proto zdokumentovat stroje, které v OKD zůstaly a dodnes jsou v provozu. Anna by tak ráda pomohla zachovat alespoň část dobývacího komplexu, který jednoho dne dokope na Dole ČSM. „Měli bychom ty poslední používané stroje dát do muzea, aby se na naše hornictví nezapomnělo a aby i další generace věděly, že jsme tady v Karviné používali ty nejmodernější technologie 21. století, které, když nejde o hornictví, tak vlastně i uctíváme, jako například výpočetní techniku. Muzejníkům může má evidence dát přehled, jaké technologie tady zůstaly a které z nich by se mohly vystavovat,“ zakončila s tím, že pobyt mezi havíři byl příjemný a chlapi se k dámě ve fáračkách chovali i galantně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa