Projekt těžby lithia na Cínovci získal z evropských inovačních zdrojů financování ve výši zhruba 800 milionů korun (29 milionů eur) zejména na přípravy výstavby staronového dolu. Se zajišťováním finančních prostředků na výstavbu a získávání grantů pomůže Divize InnoEnergy Evropského institutu pro inovace a technologie (EIT).
EIT se rozhodla podpořit cínoveckou těžbu i vzhledem k tomu, že vede Evropskou bateriovou alianci založenou Evropskou komisí před třemi lety s cílem vytvořit výrobní řetězec výroby baterií pro skladování energie po celé Evropě. Plán reaguje na nástup elektromobility a snižování emisí, uvedl server Euro.cz.
Čtěte také:
Lithiový Geomet povede Čmelík z ČEZ
Energetická soběstačnost je český trumf
Na Cínovci je největší úložiště lithia v Evropě a čtvrté největší na světě. Počítá se s tím, že jeho zásoba vydrží aspoň 50 let těžby. Projekt společnosti Geomet znovuotevírá bývalý důl na stejném místě a očekává se, že podpoří hospodářskou prosperitu v regionu.
„Velikost ložiska na Cínovci je životně důležitá pro dosažení klimatických cílů EU za pomoci elektrifikace mobility a rozsáhlého rozvoje skladování udržitelné energie,“ uvedl Jakub Miler, šéf EIT InnoEnergy ve střední Evropě.
EIT InnoEnergy byla založena v roce 2010, od té doby tato energetická divize Evropského inovačního institutu zainvestovala 560 milionů euro do udržitelných energetických inovací.