Doba čtení:2 m, 18 s
Náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák má přípravu nové Státní energetické koncepce na starosti. Foto: wikipedia.org

Ještě letos chce vláda připravit návrh nové Státní energetické koncepce. Právě v těchto dnech se kabinet chystá schválit zadání pro její přípravu. Na co se chce zaměřit, vysvětloval v rozhovoru pro Seznam Zprávy náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák (Piráti), který má přípravu nové koncepce na starosti.

„Vrcholové cíle nejsou nové: zajištění bezpečnosti dodávek, dále konkurenceschopnost a sociální přijatelnost a zatřetí udržitelnost a environmentální rozvoj. Východiska jsou rozšířená o závazky, ke kterým jsme se přidali na úrovni Evropské unie. Ať už je to legislativní balíček Fit for 55, nebo aktuálně řešený REPower EU, který reaguje na ruskou agresi na Ukrajině. Energetická koncepce má být ale maximálně nadčasová,“ popsal Třešňák.

Vyjádřil se rovněž k otázce, jak si vláda představuje náhradu hnědého uhlí, které je stále jedním z klíčových zdrojů při výrobě elektřiny i tepla. Ve svém programovém prohlášení má vláda napsáno, že chce vytvořit podmínky, aby mohl odklon od uhlí nastat už v roce 2033. Odborníci však tento termín považují za nesmyslný, protože za uhlí ještě nebude dostatečná náhrada.

„V programovém prohlášení vlády je stanoven rok 2033 jako rok odchodu od uhlí, pokud pro to budou vytvořeny podmínky. Předpokládám, že na tom vláda nic měnit nebude, ale bude na věcné, technické i politické diskuzi, co jsou ty podmínky. Jestli budeme trvat na dekarbonizačním scénáři a slevíme z dovozní nezávislosti. Anebo jestli se některá z těch věcí bude upravovat,“ uvedl trochu vyhýbavě Třešňák.

Míl: Základem energetiky musí být bezpečnost v krizích

Také nedávná zpráva ČEPS o zdrojové přiměřenosti upozornila na rizika spojená s rychlým ozeleňováním energetiky. Scénáře, které počítají s koncem uhlí už do roku 2033, ukazují riskantní růst závislosti na dovozu elektřiny, vysoké náklady a malý rozdíl v produkci emisí od scénářů s pomalejší dekarbonizací. Pokud skončí uhelná energetika do roku 2033, bude podle ČEPS chybět Česku nebezpečně velký objem elektřiny.

„Výhledy ČEPS možná vypadají v některých scénářích ne úplně optimisticky po roce 2030 a ještě víc v roce 2040. Nám jako ministerstvu ta zpráva hlavně říká, jak nastavit podnikatelské prostředí a stimuly pro výstavbu jednotlivých zdrojů, snížení administrativních bariér a podobně,“ okomentoval varování správce přenosové soustavy náměstek s tím, že Hodnocení zdrojové přiměřenosti ČEPS je jedním ze základních vstupů pro přípravu koncepce.

Třešňák nechce předjímat, zda je pro vládu přijatelná nějaká forma státní podpory pro situaci, že by bez ní uhelná energetika nebyla udržitelná.

To bych strašně předjímal a nemohu v tom mluvit za vládu. Otázka je, jaká nálada bude v Evropě za pět deset let, jaká bude nálada v české společnosti. Zatím je naším cílem vytvořil podmínky pro odchod od uhlí do roku 2033. Na tom se v tuto chvíli nic nemění,“ uvedl.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa