Doba čtení:2 m, 13 s
Ministr dopravy Volker Wissing požaduje expertní odpověď na otázku, jak můžeme zajistit stabilní a cenově dostupné dodávky energie a současně dosáhnout cílů v ochraně klimatu. Foto: wikipedia.org

Předsedkyně německého parlamentu Bärbel Basová z vládní sociální demokracie (SPD) požaduje ukončit debatu o dalším prodloužení chodu německých jaderných elektráren a soustředit se na budování zdrojů obnovitelné energie. Ministr dopravy Volker Wissing patřící ke koaličním svobodným demokratům (FDP) naopak navrhuje vytvoření výboru odborníků, který by otázku prodloužení chodu elektráren přezkoumal. Znovu se tak otevírá spor ohledně jaderné energie uvnitř německé vládní koalice.

Basová v rozhovoru pro deník Neue Osnabrücker Zeitung rovněž varovala před úvahami o nákupu nového paliva, což by podle ní vedlo k prodloužení chodu reaktorů i o desetiletí. Německo původně zamýšlelo trvale odstavit své poslední tři jaderné elektrárny na konci loňského roku, kvůli energetické krizi ale odpojení odložilo na polovinu letošního dubna.

Nic si nenalhávejme. Pokud bychom nyní koupili nové nukleární palivo, poběží staré jaderné elektrárny možná ještě dvacet let. Rizika jsou příliš vysoká, jak nám ukazují rozsáhlé problémy ve Francii,“ řekla Basová. Jaderná produkce ve Francii loni poklesla na 30leté minimum a dostala se do problémů s pokrytím zvýšené zimní poptávky. Na vině je opožděný plán údržby, jaderné reaktory jsou postižené korozí, což způsobuje dosud nevídaný počet výpadků.

Měli bychom zachovat stávající prodloužení do dubna, debatu skončit a urychlit výstavbu zdrojů obnovitelné energie,“ je přesvědčena Basová. Její sociální demokracie a také koaliční Zelení chtějí jadernou energetiku opustit, naopak FDP a také opoziční konzervativní unie CDU/CSU navrhují vzhledem k současné energetické situaci udržet reaktory v provozu ještě dva roky.

Plynová krize se za rok může opakovat

Wissing v rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung varoval, že ekologický přínos elektromobilů by mohl být pouze omezený, pokud se k jejich nabíjení nebude využívat jaderná energie, která je bezemisní. „Potřebujeme expertní odpověď na otázku, jak můžeme zajistit stabilní a cenově dostupné dodávky energie a současně dosáhnout cílů v ochraně klimatu,“ dodal.

Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze rozhodla, že jaderné elektrárny neodpojí ke konci loňského roku, ale až k 15. dubnu letošního roku. Scholz trvá na tom, že toto je konečné datum, kdy Německo skončí s jadernou energetikou. S prodloužením provozu reaktorů souhlasili i Zelení. Souhlas ale podmínili tím, že reaktory budou pracovat se stávajícím palivem a že žádné nové se pořizovat nebude.

Německo nyní provozuje tři jaderné elektrárny, a to Emsland v Dolním Sasku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku. O ukončení výroby energie z jádra v Německu rozhodla už předchozí vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa