Vláda projedná kompenzace za zastropované ceny

Ministr průmyslu Jozef Síkela k návrhu systému uvedl, že by měl pro obchodníky znamenat jistotu, že dostanou své náklady na nákup energií zpět. Foto: MPO

Vláda dnes projedná systém kompenzací pro obchodníky s energiemi za uplatňování zastropovaných cen energií, řekl to na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj by systém měl systém zamezit případnému zneužívání cenového stropu. Vládní strop na energie platí od začátku letošního roku.

Vláda cenové stropy pro letošní rok stanovila na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky.

Vláda o podobě kompenzačního systému za zastropované ceny elektřiny a plynu jednala s obchodníky už v závěru loňského roku, podle premiéra Petra Fialy (ODS) ze schůzek vzešla oboustranná dohoda. Dohodu potvrdily i energetické společnosti. Kompenzace by firmy měly dostávat zálohově za každý měsíc, systém se ovšem může během roku změnit.

Síkela k návrhu systému uvedl, že by měl pro obchodníky znamenat jistotu, že dostanou své náklady na nákup energií zpět. Zároveň by však podle Síkely měl obsahovat mechanismy proti zneužívání kompenzací ze strany energetických firem.

Energetika potřebuje experty, ne ideologii

Zastropované ceny energií začaly platit od začátku ledna a termín je stanoven zatím do konce roku. Strop platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. Spolu s tím vláda rozhodla o tom, že dodavatelé energií nesmí domácnostem nabízet tzv. spotový tarif, který je odvislý od denního vývoje na energetické burze. Opatření platí pro dodávky energií do odběrného místa, které není vybaveno průběhovým měřením elektřiny nebo plynu, což platí typicky právě pro domácnosti. V současnosti jsou například ceny plynu pod úrovní vládních zastropovaných cen. Opatření však má na druhou stranu zamezit případům z loňska, kdy ceny na burze skokově několikanásobně vzrostly i nad úroveň cenového stropu.

Vládní strop na energie už dodavatele využívají v nových cenících pro domácnosti na letošní rok. Zastropované ceny platí převážná většina odběratelů, kteří mají smlouvy na dodávky na dobu neurčitou. Zdražení proti loňsku se u jednotlivých klientů projeví různě, u průměrných domácností jde většinou o několik stovek korun měsíčně navíc. Ceny se naopak nezměnily u zákazníků se zafixovanými cenami.