Doba čtení:1 m, 50 s
Pokud na odškodňování bude shoda, v dalším kroku se pozmění energetický zákon, a to v rámci už existujícího balíku úprav, známého pod zkratkou Lex OZE 3, který nyní řeší sněmovna. Foto: wikipedia.org Ervin Pospíšil

Vláda řeší, jak udržet v chodu uhelné elektrárny, jejichž provoz se brzy přestane kvůli poměru cen emisních povolenek a elektřiny vyplácet. Náhrada přitom zatím není a v nejbližších letech ani nebude. Vzniká plán, jak zdroje dotovat.

O změnách se podle serveru na vládní úrovni teprve začalo debatovat, a tak nikdo z účastníků jednání nechce jejich průběh veřejně komentovat. Podle informací SZ Byznys od tří zúčastněných aktérů je ale už vymyšlen obecný princip i legislativní řešení. Do jeho příprav byl zapojen Úřad vlády, Ministerstvo průmyslu a obchodu a státní podnik ČEPS, který zpracoval i příslušné scénáře vývoje.

Jednou z variant je „paragraf 12 a 13“ energetického zákona: Stát zavření nepostradatelného zdroje zakáže a jeho vlastníky odškodní. Úprava by zjednodušeně řečeno umožnila státu, aby u nepostradatelných zdrojů zakázal překotné uzavírání. A aby vlastníci elektráren dostali za vynucený ztrátový provoz odškodnění ze státních peněz, napsal SZ Byznys.

Už i progresivisté vidí, že EU došly eura

Pokud na odškodňování bude shoda, v dalším kroku se pozmění energetický zákon, a to v rámci už existujícího balíku úprav, známého pod zkratkou Lex OZE 3. Tento balík prošel v základní verzi minulý pátek Sněmovnou, a to prvním ze tří čtení. Nyní mají poslanci dva měsíce na vypracování pozměňovacích návrhů a jeden z nich by měl řešit také uhlí.

Energetický regulační úřad (ERÚ) může už dnes v zájmu zachování dodávek nařídit energetickým firmám, aby zůstaly v chodu, a kompenzovat je za to. Povinnost vzniká „v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu“, zákon na ni ale nyní pamatuje jen u výroby tepla a distribuce elektřiny a plynu. Novinkou by bylo rozšíření o výrobu elektřiny. O tom, který zdroj nepostradatelný je, by rozhodoval státní podnik ČEPS, zodpovědný za fungování rozvodné sítě.

Pokud se koalice dokáže shodnout, neměla by mít problém s opozicí. „Varianta, že budeme riskovat nedostatek elektřiny, je nepřijatelná. Bude to velký problém příští vlády a to riziko nesmíme připustit,“ uvedl exministr průmyslu Karel Havlíček za ANO.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa