Doba čtení:2 m, 5 s

Dotovat provoz zařízení, která mají dotovanou cenu. Srozumitelnější ukázku hlouposti současné EU snad nejde najít. Kdy někoho napadne dotovat provoz úsporných ledniček?

Ani to netrvalo dlouho, aby se ukázalo, že výhodnost tepelných čerpadel je pouze papírová. Je to stejné, jako když se kdysi lidí pod vlivem reklamy vrhli na instalaci elektrických přímotopů a elektřina začala zdražovat. Příklad z minulosti byl tedy po ruce. Varování z energetické branže také. Ale média, politici a instalační firmy lidem vnucovali, že není lepší volby. A ještě na to dostanete dotaci! Tak se podařilo trh s tepelnými čerpadly rychle rozeběhnout. Na chvíli.

Protože cena elektřiny není ani trochu nakloněná tomu, aby celý chod domácnosti zajišťovala elektřina. A dokud bude Green Deal, bude tomu tak i nadále. Vlastně ne. Bude hůř, protože cena elektřiny nadále poroste.

To je jeden z nesmyslů, jež jsou v prováděcích předpisech Green Dealu přímo zakomponované. Všechno bude na elektřinu, protože zachraňujeme klima. A protože ta elektřina musí být zelená, bude také elektřina pekelně drahá. To je past, ze které není úniku. Proto se ozvala Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a chce pro majitele čerpadel vymoci výhodnější sazbu za elektřinu (zde). Čili další opakování notoricky známého zeleného dotačního principu. Dali jste nám dotaci na pořízení, teď nám ještě dotujte jeho provoz! Dokonalé. Nebetyčně drzé. Socialistické. Kde není rozum, tam nastoupí regulace a dotace. A zaplatí to ti, kteří tepelná čerpadla nemají. Stejně jako v případě dotací na fotovoltaiku, větrníky, elektromobily, na všechno zelené, protože je to samo o sobě ekonomicky neživotaschopné.

Už i progresivisté vidí, že EU došly eura

AVTČ je samozřejmě lobbistická organizace mající zájem na co největších prodejích. Požadavek na dotaci ceny elektřiny pro čerpadla zdůvodňuje tím, že „tepelné čerpadlo se dokáže automaticky přizpůsobit momentálnímu nedostatku či nadbytku elektřiny v soustavě a adekvátně tomu upravit svůj chod, a tak příliš nezatěžuje síť,“ uvádí SeznamZprávy. Ale to lednička nejvyšší úsporné třídy také. Jenže není žádná Asociace provozovatelů ledniček, která by s tím požadavkem přišla… Ani se o majitele ledniček nezajímá ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ten se má zúčastnit příštího jednání mezi AVTČ, Energetickým regulačním úřadem a ministerstvem průmyslu. Na čí straně bude stát, už dal jasně najevo. „Tepelná čerpadla jsou efektivním prostředkem k vytápění a Ministerstvo životního prostředí chce být aktivně zapojeno do této debaty, aby tepelná čerpadla nebyla znevýhodňována,“ citoval jej server SeznamZprávy.

„Aby nebyla tepelná čerpadla znevýhodňovaná,“ rozumíte? Čím, proboha? Tím, že jejich majitelé, kteří dostali dotaci na jejich pořízení, budou platit za elektřinu to samé, co ostatní?

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa