Doba čtení:1 m, 23 s
Modernizace energetické infrastruktury na obou stranách Šumavy potrvá pět let. Foto: wikipedia.org

Distribuční společnost EG.D společně s bavorskou společností Bayernwerk pracují na projektu propojení elektrických sítí mezi Německem a Českou republikou. Obě strany by pak mohly využívat v případu nouze elektřinu z druhé země. Náklady na projekt s názvem Gabreta činí 200 milionů eur, což je téměř pět miliard korun. ČTK to řekl Roman Šperňák, mluvčí společnosti EG.D, člena skupiny E.ON v České republice.

Propojení například umožní to, že pokud nastane nějaká kalamita a česká nebo bavorská strana tím bude zasažena a omezena na dodávkách elektřiny, může se napojit na rozvodnu za hranicemi,“ uvedl.

Modernizace energetické infrastruktury na obou stranách Šumavy potrvá pět let. Projekt Gabreta získal dotaci 100 milionů eur z evropských fondů.

Teleky: Česko má uhlí dost. Když bude vláda chtít

Proces energetické transformace před nás staví řadu výzev. Základem pro jejich zvládnutí je robustní a moderní distribuční síť. Potřebujeme mít dostatečnou kapacitu pro připojování nových zdrojů, potřebujeme mít aktuální informace ze sítě, abychom ji byli schopni efektivně a chytře řídit a jako součást evropské infrastruktury potřebujeme být dobře propojení s dalšími evropskými státy,“ uvedl Marian Rusko, předseda představenstva společnosti EG.D.

E.GD i Bayernwerk patří do skupiny E.ON se sídlem v Německu. Propojení mezi bavorskou a českou stranou v minulosti znemožňovala geopolitická situace. Bavorsko jakožto součást Spolkové republiky Německo patřilo do západního bloku. Tehdejší Československo bylo jedním ze satelitů Sovětského svazu. Českou a německou stranu oddělovala přísně střežená hranice. „S kolegy ze společnosti Bayernwerk jsme na přípravě projektu Gabreta pracovali od roku 2019,“ uvedl Rusko.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa