Doba čtení:2 m, 21 s
Japonsko, třetí největší světový odběratel uhlí, by mělo v prosinci dovézt 10,37 mil. tun energetického uhlí, což bude nejvíce od března. Foto: pixabay.com

Ceny různých druhů dováženého energetického uhlí v Asii se výrazně liší. Silná poptávka po vysoce kvalitním uhlí ze strany Japonska a Jižní Koreje žene jeho cenu nahoru, naopak nedostatečný dovoz ze strany Číny a Indie znamená stagnaci cen méně kvalitní suroviny.

Japonsko a Jižní Korea jsou hlavními odběrateli energetického uhlí spojeného s Newcastleským indexem, který hodnotí uhlí s energetickým obsahem 6 000 kilokalorií na kilogram (kcal/kg) z Austrálie, druhého největšího vývozce tohoto paliva pro elektrárny na světě, napsal server Reuters.com.

Týdenní index, vyhodnocený agenturou Argus, která poskytuje informace o cenách komodit, vzrostl v sedmi dnech do 8. prosince na 141,59 dolarů za metrickou tunu, což je jeho třetí týdenní nárůst v řadě a zvýšení o 17,5 % z nedávného minima 120,53 dolarů z 10. listopadu.

Růst ceny vysoce kvalitního energetického uhlí přichází v souvislosti s rostoucím dovozem ze strany Japonska a Jižní Koreje, neboť se zdá, že energetické společnosti dávají při uspokojování dodatečné poptávky po elektřině v zimě přednost uhlí před zkapalněným zemním plynem.

Japonsko a Austrálie se dohodly na zajištění dodávek LNG a uhlí

Japonsko, třetí největší světový odběratel uhlí, by mělo v prosinci dovézt 10,37 mil. tun energetického uhlí, což bude nejvíce od března. Jihokorejský dovoz energetického uhlí by měl v prosinci dosáhnout 8,59 milionu tun, přičemž podle údajů společnosti Kpler půjde o nejvyšší objem od července 2021 a o 13,8 %  více než v prosinci loňského roku, kdy činil 7,55 milionu tun.

Na rozdíl od silné poptávky z Japonska a Jižní Koreje se poptávka po zámořském energetickém uhlí v Číně a Indii jeví jako nevýrazná. V Číně, která je největším světovým dovozcem uhlí, se v prosinci předpokládá dovoz 24,82 milionu tun. Indie, druhý největší světový odběratel uhlí, by měla v prosinci dovézt 14,54 milionu metrických tun námořního energetického uhlí, což je méně než 17,42 milionu v listopadu a 18,87 milionu v říjnu.

Čína a Indie dávají přednost uhlí s nižší energetickou hodnotou jak z Indonésie, která je největším světovým dodavatelem energetického uhlí, tak z Austrálie.

Cena indonéského energetického uhlí s energetickým obsahem 4 200 kcal/kg klesla v týdnu do 8. prosince na 58,40 USD za metrickou tunu a je nyní o 5,3 % nižší než její nedávné maximum 61,60 USD z týdne do 20. října.

Australské uhlí s energetickým obsahem 5 500 kcal/kg skončilo v týdnu do 8. prosince na 93,28 USD za metrickou tunu, což je jen malá změna oproti 93,25 USD v předchozím týdnu, ale pokles o 11,9 % oproti nedávnému maximu 105,85 USD za sedm dní do 13. října.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa