Země Evropské unie podporují myšlenku energetické unie, kterou koncem února představila Evropská komise, byť jednotlivé státy dnes zdůrazňovaly různé aspekty rozsáhlé strategie. ČTK to po jednání ministrů odpovědných za otázky energetiky v Bruselu řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Zástupci zemí EU o plánu budoucí unie debatovali poprvé.
Podle Šolce je pro Česko důležité faktické fungování jednotného trhu, a tedy odstranění stávajících překážek. Významné je ale i dobudování potřebné infrastruktury, ať už pro plynárenství či elektřinu, především v severojižním směru. V EU jako takové jde nejen o nově dohodnuté propojení Španělska a Portugalska směrem na Francii, o plné připojení států Pobaltí do evropského systému, ale třeba o infrastrukturu ve Středomoří a na Balkáně.
Česká republika také dlouhodobě zdůrazňuje právo každé členské země EU na volbu vlastního energetického mixu, tedy toho, jakým způsobem bude stát energii vyrábět, včetně využívání jaderné energie. „Akcentovali to i Britové, ale zaznělo to v příspěvcích asi šesti států. V tomhle rozhodně není a nikdy nebyla Česká republika osamocena,“ řekl Šolc. Odlišný postoj podle něj zaujímají v zásadě jen Rakousko a Německo, tedy země, které využívání jádra zásadně odmítají. Například německý ministr Sigmar Gabriel dnes před novináři zdůraznil, že Německo nechce, aby jaderná energetika v Evropě mohla být podporována z peněz evropských daňových poplatníků.
Velká skupina členských zemí podle českého náměstka podporuje vzájemnou koordinaci a výměnu informací, aby bylo možné připravit se na důsledky chystaných kroků ostatních států. „Jsem přesvědčen, že půjde o konzultační proces, ve kterém budou hodnoceny dopady na okolní země,“ míní náměstek. Komise ve svém návrhu počítá s posílením dohledu a pravomocí evropské Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER). Šolc si ale neumí představit, že by například Evropská komise mohla v budoucnu schvalovat energetickou politiku jednotlivých zemí. „Bude to spíše v té rovině konzultační, to je můj odhad,“ podotkl.