Doba čtení:1 m, 37 s
dozer
Dálkovým ovládáním se dají osadit i patnáct let staré dozery. Foto: RCT

Stále tvrdší pravidla a  nároky na ochranu zdraví a bezpečnost práce donutily některé těžební společnosti vyhnat řidiče z kabin strojů. Na šachtě v River View v americkém státě Kentucky dva ze svých dozerů Caterpilar osadili dálkovým ovládáním.

Stroje tohoto typu je mimochodem možné vidět i na šachtách na severu Čech, ve svém strojovém parku je má i Czech Coal Power. Zatímco dozer D6T nebylo zas až tak těžké vybavit moderními technologiemi, u staršího modelu D8R to bylo obtížnější a řada společností, které se dálkovým ovládáním pro těžkou techniku zabývají, dokonce tvrdila, že je to nemožné.

Čtěte také:
NOEN staví unikátní rýpadlo pro Bulhary
Severočeské doly koupí nové rypadlo za

Nakonec se ale našli odvážlivci, kteří se do montáže pustili. Šlo o společnost RCT, která je lídrem v oboru chytrých technologií a instalací dálkových ovládání do strojního vybavení v těžebním půsmyslu. Její odborníci vyhlašují, že své technologie dokážou nainstalovat do jakéhokoli stroje. Pro vývojáře z RCT bylo toto zadání vůbec prvním, co se do něčeho podobného pustili, navíc se po úspěšném vyzkoušení jedná i o první dozer D8R, který funguje na dálkové ovládání.

Pro nás to byla velká výzva, už jen proto, že dozer D8R byl zhruba patnáct let starý, takže v něm vše fungovalo hlavně mechanicky, v novějších modelech už je mnohem více elektrických a elektronických prvků,” vysvětlil John Androvich z RCT. Některé části stroje tak bylo potřeba předělat z mechanických na elektrické, následně na hydraulické a pak zase zpět na mechanické. A několik komponentů se muselo vyrábět speciálně na míru stroje. Během několika týdnů vyšlo všechno na jedničku a v River View se patnáct let starý dozer stal dokonce jedním z nejpoužívanějších strojů, který se do starého železa ještě rozhodně nechystá.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech