Doba čtení:2 m, 6 s
Foto: pixabay.com

Evropský parlament včera schválil reformu uvadajícího trhu s emisními povolenkami, která by po roce 2019 měla vést k jejich vyšší ceně a k tomu, že se podnikům opět začnou vyplácet investice do ekologičtějších provozů. Přebytečné povolenky by měly nově směřovat do takzvané rezervy tržní stability (MSR), z níž mají být povolenky na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Tato reforma umožní Evropě dosáhnout cíle omezit emise CO2 do roku 2030 o 40 procent

„Schválení reformy europoslanci bylo očekávané, počítalo se s ním, prošlo mnoha instancemi,“ řekl serveru iUHLI.cz Anatolij Stolbov, analytik společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení už je nutné kupovat povolenky. Ekonomická krize posledních let však způsobila, že povolenek je na trhu nadbytek; jejich ceny tím pádem klesaly a celý systém přestal plnit svou funkci. Ceny povolenek se podle původního plánu měly pohybovat kolem 30 eur za tunu CO2, nyní je cena sotva třetinová.

„Schválení tržní stabilizační rezervy vnímáme pozitivně, protože odstraní z trhu přebytek, který zabraňuje efektivnímu fungování trhu s emisními povolenkami. Cena emisních povolenek by měla motivovat provozovatele investovat do zelených technologií a omezovat spotřebu uhlíkově náročných paliv. Současná cena je příliš nízká, aby tento cíl naplnila. Rezerva postupně přebytek povolenek odstraní z trhu, což by mělo vést k růstu ceny až na úroveň, při které se investice do zelených technologii budou vyplácet,“ dodal Stolbov.

Čtěte také:

Povolenky mohou zdražit až na 30 euro

Sokolovská uhelná se bojí povolenek

„MSR je základní nástroj, který umožní, aby ceny CO2 podpořily inovace v odvětví energetických úspor. Tato reforma umožní Evropě dosáhnout cíle omezit emise CO2 do roku 2030 o 40 procent,“ uvedl zpravodaj parlamentního návrhu, belgický lidovecký europoslanec Ivo Belet.

Konečný scénář dohody podle Virtuse Energy přinese zvýšení ceny povolenek. „Nyní je cena 7,40 euro za tunu. Předpokládáme, že do konce roku dosáhne 8 – 8,5 eura. Kvůli očekávané implementaci MSR cena nejspíše zachová aktuální rostoucí trend. Kvůli snížení rizika razantního výprodeje poklesne i volatilita,“ míní Stolbov.

Reforma systému obchodu s povolenkami (ETS) by měla začít k 1. lednu 2019. Podle Jose Delbekeho, který má v Evropské komisi na starosti boj s klimatickými změnami, by v rámci reformy mohlo z trhu zmizet až 1,6 miliardy povolenek.

Mohlo by vás zajímat:

Vrátí Česko miliardy za emisní povolenky?

Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa