Severočeši potřebují jistotu, ne sliby

České středohoří. Foto: Oldřich Hájek

Nejen nad budoucností horníků Severní energetické a lidí z Horního Jiřetína, jejichž životy by mohlo ovlivnit rozhodnutí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) o limitech těžby hnědého uhlí, se v Mladé frontě DNES zamýšlí ředitel komunikace Severní energetické Zbyněk Olmer. Jeho komentář přinášíme v nekrácené podobě.

Debata o budoucnosti Ústeckého kraje se často zvrhává v pranýřování těžby uhlí bez konkrétní vize alternativní cesty. Naposledy v textu Luďka Navary „Havířovo štěstí, utrpení jiných“. Příčinou je neschopnost či neochota vnímat posun, k jakému došlo v oblasti energetiky i životního prostředí od začátku 90. let do současnosti.

Čtěte také:

Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis

Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Odpůrci těžby vycházejí nejčastěji ze tří mylných předpokladů: 1/ Těžba uhlí ničí životní prostředí a zdraví obyvatel. 2/ Limity byly stanoveny jednou provždy. 3/ Uhlí stojí v cestě rozvoji regionu. Z pražské kavárny se jistě zdá, že životní prostředí a zdravotní stav obyvatel na severu jsou stále tristní. Ovšem studie VŠCHT či údaje ČHMÚ a ČSÚ ukazují, že díky ekologizaci energetiky je dnes Ústecký kraj srovnatelný s ostatními regiony.

Co se týče limitů, je třeba připomenout, proč je vláda stanovila: v roce 1991 neměla po ruce jiný nástroj, jak těžbu omezit. A věčná představa, že těžaři dusí rozvoj celého regionu, pramení z neznalosti základních skutečností. Obyvatelé Litvínova neodcházejí kvůli těžbě. Region se vylidňuje kvůli nedostatku práce a perspektivy. Mostecko je s 12 procenty lidí bez práce dlouhodobě regionem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. A kvůli útlumu těžby se problém prohlubuje.

Mohlo by vás zajímat:

Jiřetín je ohledně nabídky rozpolcený

Realitní experti oceňují nabídku SevEn

S odpůrci těžby se shodnu na jednom: nejhorší je nejistota, proto vláda musí konečně rozhodnout. Především obyvatelé Horního Jiřetína si po letech agonie zaslouží jasné slovo. Otázka zní, co s regionem dál? Aktivisté hovoří o inovacích, investorech či sociálních programech, cudně ale zamlčují, že to nebudou muset platit z vlastní kapsy, ale stejně jako většinu svých aktivit z našich daní. Konkrétního ovšem neříkají nic. Proto si dovoluji vyřknout výzvu: znáte-li alternativu, jak získat energii, zaměstnat lidi a dát regionu perspektivu, tak s ní přijďte a kraj zachraňte. Tisíce nezaměstnaných potřebují práci už teď.

Mohlo by vás zajímat:

Severní energetická nabízí lidem miliony

Dienstl: Raději mzdy pro horníky než fond