Doba čtení:2 m, 47 s
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a jeho náměstek Pavel Šolc.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce odložit až do roku 2020. Na rozhodování o další těžbě uhlí bude mít vliv také prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. Řekl to novinářům na tiskové konferenci.

Mládek uvedl, že roli bude mít prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Podle jeho informací není Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o dvacet let, ale jen o deset let. „Může se stát, že mezi lety 2025 až 2035 nebude k dispozici výkon stávajících Dukovan a nové bloky ještě nebudou v provozu,“ řekl Mládek.

Mládek zopakoval, že bez uhlí z lomu Bílina nebude zajištěno zásobování tepláren a prolomení neznamená velký zásah do krajiny. „Není tam jediný dům, z kterého by se někdo musel vystěhovat. Je dohoda starostů z okolních vesnic s těžaři,“ dodal s tím, že Severočeské doly mají všechny potřebné pozemky vykoupené.

Negativní bude podle ministra zvýšená prašnost po prolomení limitů na lomu Bílina. Jinak vidí Mládek samá pozitiva. Kromě uhlí pro teplárny bude do roku 2050 zajištěna práce pro horníky, mohli by se uplatnit i někteří horníci z ČSA, pokud dojde k útlumu. Bude také delší doba na vytváření fondů na rekultivaci.

Situace na lomu ČSA, kde těží uhlí Severní energetická je odlišná. „Ukázalo se, že čas k rozhodnutí u ČSA ještě zbývá,“ řekl Mládek. Důl ČSA podle něj bude moci fungovat až do roku 2025. Metodami chodbicování, stěnování a homogenizací uhelných prachů lze získat daleko více uhlí než se dosud předpokládalo a tudíž i Důl ČSA bude i bez prolomení limitů schopen fungovat nejméně do roku 2025.

Podle Mládka bude záležet na vůli a trochu i umu těžařů ze Severní energetické, jestli budou schopni těžit do roku 2025 jinak než povrchově. Jak chodbicování, tak stěnování je dražší metoda těžby uhlí.

Ze Státní energetické koncepce vyplývá, že v roce 2040 chce Česko zhruba polovinu elektřiny vyrábět z jádra, čtvrtinu by měly dodat obnovitelné zdroje a na uhlí zbývá 15 procent a zbytek je plyn. „Podíl uhlí na energetickém mixu chceme utlumovat, ale nejsme připraveni ukončit využívání uhlí okamžitě. Jsme připraveni využít zásoby uhlí, které máme. A to i v rámci úsilí, že se ČR hlásí ke snižování CO2,“ dodal ministr.

Mládek původně podporoval variantu částečného prolomením limitů na dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Dnes řekl, že tato varianta není na pořadu dne. Na základě studií, které si ministerstvo nechalo zpracovat by totiž byla pro těžaře ekonomicky nerentabilní.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) má ve svém volebním prohlášení napsáno, že o limitech rozhodne nejpozději letos. Mládek na dotaz serveru iUHLI.cz k tomuto termínu uvedl, že o svém plánu zatím diskutoval jen s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s tripartitou. Předpokládá ale, že bude prostor pro další diskuse. „Jsem si vědom toho, že někteří mohou chtít finální rozhodnutí již letos,“ dodal.

Mládkovými návrhy se bude 27. července zabývat tripartita. Ke konci srpna má mít všechny varianty na stole vláda. Podle informací serveru iUHLI.cz by se o limitech mělo definitivně rozhodnout v září, vláda má totiž naplánováno výjezdní zasedání do Ústeckého kraje.