Doba čtení:1 m, 45 s
Spalovna Amager Bakke: Foto: Amager Resource Center

Spalovna Amager Bakke od dánského architektonického studie Big Architects, která by měla být dokončena v roce 2016, už nyní aspiruje na nejmodernější a nejekologičtější spalovnu v celém Dánsku. Napsal server iHned.cz.

Po uvedení do provozu bude schopna zpracovat přes 400.000 tun odpadu ročně a bude moci dodávat nízkouhlíkovou elektřinu bezmála 550.000 obyvatelům a teplo celkem 140.000 domácnostem Kodaně. Cena stavby se odhaduje na téměř čtyři miliardy dánských korun. To je asi 15 miliard českých korun. Na projektu se podílí i česká společnost Sipral, která zajišťuje kompletní opláštění.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ REKULTIVAČNÍ PROJEKTY:
FOTOGALERIE: Usain Bolt křtil v Dolních Vítkovících
Švédská Kiruna ustoupí těžbě
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
Northumberlandia – rekultivace jinak
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Důl v Genku se proměnil v kulturní centrum

Podle návrhu architektů se však nejedná jen o spalovnu, budova má sloužit i jako místo, kde svůj čas může strávit celá rodina. Bude postavena ve tvaru svahu, na němž si návštěvníci budou moci užít různé sportovní aktivity, jako je lyžování, horolezectví, ale i cyklistika a pěší turistika. Povrch bude speciálně upraven, poroste na něm tráva i stromy, takže bude působit jako skutečný kopec a stejně tak bude i využíván.

Z našeho pohledu je naprosto nutné přinášet do projektů něco zcela originálního. U spalovny Amager Bakke to je sjezdovka na střeše budovy a kouřové kroužky, které budou stoupat z jejího komína. Předpokládali jsme, že právě o tom se bude po celém světě mluvit. A tak to i je. Více než technické řešení spalování odpadu všechny zajímají tyto kroužky, jsou zkrátka půvabné. Na projektu je jedinečné i jeho umístění. Nenachází se v průmyslové části města, jak byste možná čekali, ale 400 metrů od královského paláce. Královna se na něj tak může dívat přímo ze svého okna. I kvůli tomu si tato budova zaslouží být atraktivní. Naším záměrem je, aby ji lidé, kteří přijedou do Kodaně, chtěli vidět a aby na ni pak i vzpomínali,“ popisuje architekt a project manager Claus Hermansen ze studia BIG Architects.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa