Bude v pondělí schválena energetická koncepce?

Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. Foto: Petr Mlch

Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) by měla být definitivně schválena v pondělí 18. května. Na mezinárodním energetickém regulačním fóru v Praze to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Nová koncepce bude závazná pro všechny státní orgány i pro příjímání nové legislativy. Na rozdíl od zatím stále platné koncepce z roku 2004.

Schválení koncepce by pro Šolce po zhruba pěti letech práce znamenalo určitou úlevu a uspokojení, především ale další práci. Je totiž třeba začít koncepci naplňovat. „Nekončí to tím, že koncepce je ve skříni hotová. Určité kroky již realizujeme, akční plán pro inteligentní sítě. Odstartování projektu se již zavedlo. Některé kroky ještě zbývají,“ řekl serveru iUHLI.cz Šolc.

„Svět okolo nás se mění. Minimálně máme pevný bod, který oslovuje všechny aspekty, které předešlá koncepce neoslovovala. Neměla důvod, to není její chyba. Byla v jiných podmínkách,“ dodal náměstek.

Diskuse o jádru a otázka zachování či prolomení limitů těžby hnědého uhlí bude následovat. „To s sebou nese logické konsekvence. Budou navazovat aktivity v oblasti jádra, nepochybně aktivity v oblasti uhlí. Nasměřuje to diskusi v oblasti limitů. I některé aspekty týkající se bezpečnosti ropy a plynu,“ řekl dále Šolc.

ASEK obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou. Podle mluvčího MPO Františka Kotrby není třeba pro schválení koncepce čekat na vyřešení otázky limitů.

Je otázkou, zda vláda v pondělí ASEK skutečně schválí. Některé zdroje serveru iUHLI.cz totiž naznačují, že by její schválení mělo být opět odloženo.