Doba čtení:1 m, 0 s

Jezero Most je svou rozlohou 312 hektarů druhým největším v Česku a se 75 metry je dokonce vůbec nejhlubším. Podívejte se na časosběrné video, které v necelé minutě ukazuje jezero, jež vzniklo během let 2008 až 2014 zatopením bývalého uhelného lomu Ležáky.

Jezero Most se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Zakrývá místa, kde stálo staré královské město, které muselo v 70. letech minulého století ustoupit povrchové těžbě uhlí.

Jezero Most je zatím pro veřejnost nepřístupné. Lidé si jej vyzkoušejí nejdříve v roce 2018, kdy se nejspíš otevře pro veřejnost.

Čtěte také: Jezero Most bude rájem pro rybáře

Zbytková jáma se začala napouštět vodou z Ohře potrubím z Nechranické přehrady v říjnu 2008. Už tehdy bylo mezi upravenými svahy přes 20 metrů vody, jež natekla ze srážek či vývěrů ve svazích. Rozsah plochy byl téměř 22 hektarů. Během šesti let se hladina zvýšila o 54 metrů.

Podle současných tabulek je jezero Most druhým největším v Česku. Větší je pouze jezero Medard, další rekultivační jezero u Sokolova. Časem se ale pořadí největších českých jezer nejspíš ještě změní, pokud dojde k předpokládanému zatopení velkolomů Bílina a ČSA.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody