Drábová k Dukovanům: ČEZ usnul na vavřínech

Doba čtení:1 m, 43 s

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová stále neví, na jak dlouho úřad prodlouží provoz prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany, napsal server iDNES.cz. Právě kvůli nejasné budoucnosti jaderné energetiky v Česku navrhuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA.

„Ještě nevíme, na jak dlouho povolení vydáme. ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech,“ uvedla Drábová. ČEZ v září oficiálně požádal úřad o prodloužení provozu. V minulosti se žádalo obvykle o „povolenku“ na deset let. Verdikt by měl padnout nejpozději do konce letošního roku.

Ještě nevíme, na jak dlouho povolení vydáme. ČEZ trochu zaspal, usnul na vavřínech

Mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk zmínil, že v Dukovanech mají letos dva hlavní úkoly. Tím prvním je dokončení všech opatření na základě zátěžových testů vyvolaných v elektrárnách po světě po havárii v japonské Fukušimě. Tím druhým je udělat všechno pro to, aby státní úředníci vydali povolení o prodloužení provozu elektrárny. „ČEZ podal žádost o povolení dalšího provozu prvního dukovanského bloku. Myslím si, že však v té žádosti není specifikováno, na jak dlouho. Takže možná tiše předpokládá, že na deset let,“ upozornila Drábová.

Čtěte také: Drábová vysvětluje Mládkovi Dukovany

Šéfka SÚJB nastínila tři možné varianty, přičemž u každé budou určitě stanoveny nějaké podmínky. „My se podle toho, jak dokumentace přiložená k žádosti vypadá, rozhodneme, jestli povolení bude časově neomezené. Nemusíme uvádět dobu platnosti povolení,“ naznačila Drábová první možnou variantu. V druhé variantě může být povolení k provozu vydáno na dobu kratší než deset let a poslední varianta je právě na oněch deset let.

Podle Drábové je elektrárna v dobrém stavu. Je pravidelně kontrolována. Ale musí mít taky právě veškeré průkazy o technickém stavu, včetně údajů, čím jsou fakta podložena. Průkazy dokládají například analýzy zařízení, další životnost a podobně.

V současnosti ale stojí tři bloky elektrárny Dukovany najednou. To je v historii elektrárny poprvé. První plánovaně, ale druhý a třetí neplánovaně.

Mohlo by vás zajímat:
Další jaderné trable, tentokrát v Dukovanech